Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новото френско кино на Киномания 2019

Фестивалът на френския филм ще зарадва българската публика с най-добрите филми, произведени във Франция през последната година

БНР Новини
2
Катрин Деньов и Жулиет Бинош в „Истината“ на японския режисьор Хирокадзу Коре-еда. Откриващ филм на 76-ото издание на Международния филмов фестивал във Венеция 2019 г. и в конкурсната програма за „Златния лъв“
Снимка: institutfrancais

Деветото фестивално издание включва заглавията „Славни времена“ на Никола Бедос (2019), „Вълчият зов“ на Антонен Бодри (2019), Стая 212 на Кристоф Оноре (2019), „Истината“ на Хирокадзу Коре-еда (2019), „Клетниците 2019“ на Ладж Ли (2019) и „Портрет на момиче в пламъци“ на Селин Сиама (2019).

Акцент върху световноизвестния режисьор Клод Льолуш ще насочи вниманието ни върху още три филма. Това са „Един мъж и една жена“ – историята на един живот, заснета в интервал от 20 години, „Един мъж и една жена: 20 години по-късно“ и „Най-хубавите години от един живот“, който беше представен тази година извън конкурсната програма на фестивала в Кан.

Ще бъде представен също и класическият филм „Кланът на сицилианците“ (1969) с участието на митичното трио Жан Габен, Лино Вентура и Ален Делон.

Откриването на фестивала е на 15 ноември от 19.00 ч. в кино „Люмиер“ с прожекцията на филма „Славни времена“. Той ще продължи до 30 ноември 2019 година. Организира се от Френския културен институт в партньорство с Киномания и НДК.

В София прожекциите на филмите ще бъдат в кината "Славейков", "Люмиер", G8, Одеон, Euro Cinema и Дом на киното.  В Пловдив ще може да ги гледаме в Лъки Синема, а във Варна във Фестивалния и конгресен комплекс в града.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36