Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анджела Родел: За мен е чест да съм посланик на българската култура в САЩ

Керана Христова, Анджела Родел, Нина Цанева (от дясно наляво)
Снимка: БНР

Благодарният човек е щастлив човек. За посланията на американския Ден на благодарността. За това дали умеем да бъдем благодарни, Анджела Родел, преподавател, музикант, актриса, преводач, изпълнителен директор на българо-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт" гостува на "Нашият ден", заедно със своята дъщеря Керана Христова. Анджела беше преводач на месец ноември на Столичната библиотека. Седем български романа са отпечатани в неин превод  в САЩ и Великобритания. Сред тях са „Захвърлен в природата” на Милен Русков (2011), „18% сиво” на Захари Карабашлиев (2013) и „Физика на тъгата” на Георги Господинов (2013), като последният роман попада в кратките списъци за номинация на двете най-престижни награди за преводна литература в САЩ.

Защо е важно да сме благодарни

"Денят на благодарността е най-хубавият американски празник, защото не е свързан с купуване и консуматорство. Целта е да бъдем заедно с близките си поне един ден в годината. И да си кажем: "Виж какво имам", за да осъзнаем колко сме богати – не само материално, а и душевно."

Как избрах България

"Стана по случайност, както стават най-хубавите неща. Когато бях в Йейл 1-ви курс студентка, имаше един женски славянски хор, който пее музика от цяла Източна Европа. И аз като чух българските песни, с аранжиментите на Филип Кутев... и просто се влюбих в тази музика. Като стипендиант на "Фулбрайт", дойдох в България и се фокусирах върху българската култура и българското народно пеене."

Анджела – посланик на българската култура в САЩ

"За мен е голяма чест да бъда като посланик на българската култура в Америка, да дам нещо обратно на България. Аз толкова много съм взела като културно и духовно богатство от България, че се чувствам в дълг."

Умеят ли българите да бъдат благодарни

"Понякога българите имат тенденцията да фокусират върху негативното, едно черногледство. За това има исторически причини. Но може би трябва да се опитате да погледнете отвъд това черногледство и да видите, че има проблем, има и предизвикателство. Но има и страшно много хубави неща – вашата прекрасна природа, музика, храна... хората са сърдечни, българите ценят семейството."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53