Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот след изолацията: Китай наистина ли победи коронавируса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според официалната статистика коронавирусът в Китай е победен. В последните пет дни здравните власти са съобщили само за един нов случай на заразяване в Гуанджоу. В Ухан, епицентърът на заразата, на 23 март властите обявиха пет дни без нови случаи на зараза.

Днешните данни сочат стремителен спад на случаите, а само допреди месец се докладваха по 2 хил. нови случая всеки ден. Властите започнаха да облекчават двумесечната изолация на Ухан, а градовете из страната получиха заповед за "пълно възстановяване" на работата и връщане към нормалния  живот.

Но докато страната се връща към нормалния ритъм на живот, местни жители и анализатори се съмняват в информацията за нулево заразяване, притеснявайки се, че правителството приоритизира възстановяваването на икономиката. 

Специалисти по обществено здравеопазване, както и граждани, твърдят, че ситуацията в Китай значително се подобрява в резултат на агресивното тестване, строгата карантина и социалното дистанциране – същевременно мнозина се съмняват, че данните са толкова положителни, колкото властите ги представят.

Обвиненията, че истината се потулва, бяха толкова упорити, че властите излязоха с детайлна декларация по случая.

Част от опасенията се коренят в различната методика на отчитане. Северна Корея и СЗО смятат всеки, дал позитивна проба при тестване, за нов случай, докато Китай не слага безсимптомно протичащите в статистиката. 

В понеделник вечерта здравните власти в Ухан публикуваха детайлно обяснение защо не вписват безсимптомните случаи в статистиката.

Но и скептиците, които не вярват напълно на позитивните статистики, се съгласяват, че е трудно рестрикциите да продължават. Много граждани за месеци изгубиха доходите си, а и всички са изтощени от паузирането на живота.

Потребител в интернет обобщава: "Защо да задълбаваме в данните. Изолацията на Ухан за толкова време вече е ирационална сама по себе си. 

Хората трябва да живеят живота си."

"Колелото на връщането към работа и нормален живот вече се е завъртяло и няма начин да бъде спряно. Просто трябва да се пазим и да сме бдителни" – пише друг.

Източник: Guardian



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53