Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телониъс, Паноника, Джон Бийсли, МОНКестра

Джон Бийсли
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Джаз клуб” съдържа пиеси от продукцията “MONK'estra vol. 2” или „Джон Бийсли представя „МОНКестра, издание 2“, албум от 2017 година, който дълго време ще е актуален през третото хилядолетие с различния и модерен прочит на пиесите на Телониъс Мънк, през погледа на аранжора – диригент Джон Бийсли. Тук не става дума за известния американски актьор, а за неговия по-млад съименник, трето поколение музикант John Beasley. Роден е в Луизиана през 1960 година. Майка му е преподавателка по музика и диригент на малки и големи музикални формации. Редовно е имала необходимост от изпълнители на различни духови инструменти и нейният син (и по необходимост) се научава да свири на тромпет, обой, саксофон, флейта, а след това – на барабани и пиано. Навлизайки в професионалното висше музикално общество, Джон Бийсли работи с Фреди Хъбърд, Майлс Дейвис, Джордж Дюк, Даян Рийвс, „Стийли Ден“, Чака Кан. 

По-късно става активен фактор в легендарния институт „Телониъс Мънк“, който днес вече е наречен „Хърби Хенкок“ (?!). Очевидно, склонността към преименуването е присъща и за други географски ширини... Само припомням, че Мънк е най-изпълняваният автор в цялата столетна история на джаз музиката. В срещата ни звучи и неговата пиеса „Паноника“ (Pannonica), посветена на благодетелката Ника Де Кьонигсвартер (Baroness Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter), „добрата фея на джаза“, произхождаща от фамилията Ротшилд, обезнаследена заради проявеното съчувствено благородство към американските джазмени. 

Стоян Гяуров пише за нея: „Сред фауната от странни птици, обитавали планетата на джаза и столицата й Ню Йорк, една от най-странните трябва да е била баронеса Паноника де Кьонигсвартер – жена, любовница и майка, ангел хранител и вездесъщ покровител на борещите се за работа и признание джаз музиканти от 50-те години до смъртта си през 1988. В нейния апартамент умира Чарли „Бърд“ Паркър, тя спасява от затвор Телониъс Мънк и го приютява заедно със семейството му, а кой знае как щяха да свършат Бъд Пауъл, Коулман Хокинс, Бари Харис и безброй други едва кретащи таланти, ако не беше всеотдайната помощ на боготворената от тях и възпята в повече от двайсет композиции Ника…“

Музиката на Телониъс Мънк с оркестър „МОНКестра“ и Джон Бийсли ви очакват. Добре дошли сте.

Джаз клуб - 2 април, четвъртък, 23.00 - 24.00


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25