Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Владимир Пилософ

За бременните и коронавируса

Снимка: pexels.com

Как да се предпазят бременните жени във време на пандемия? Влияе ли се плодът от евентуално заболяване на майката от коронавирус? На тези въпроси отговаря в здравната рубрика на "Нашият ден" проф. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация:

"Въпросният Covid-19 е един съвсем нов вирус. Идентифициран е едва преди няколко месеца, на 7 януари 2020 г. Той се разпростанява от човек на човек при кашляне, кихане – пръски, които отиват някъде на около метър и половина до два. Тези капки, особено по метални и гладки повърхности, могат да запазят вируса жив до 24 часа. Именно с това се обосновава необходимостта да се дезинфекцираме, да си мием често ръцете и да знаем как да кашляме, за да не заразим околните. Особено ако имаме признаци на някакво заболяване." 

За бременните

"Към този момент няма доказана някаква увреда на плода от това, че някоя майка е прекарала подобна инфекция. Но тук има една особеност, която по начало се отнася за бременните жени, че плодът се уврежда най-често в първите 40-45 дни от зачеването – ако има някакъв агент, който може да уведи плода. За повечето бременни, които в момента износват, коронавирусът не е бил налице, в момента когато е заченато детето. 

Голяма част от малформациите, които стават ясни след раждането, най-често са настъпили в т.нар. "уязвима фаза от развитието на ембриона", а това са първите 40 дни. До този момент не е имало случай на увреда на плода при болни майки от коронавирус.

Второто, което е ясно, е, че младата възраст като че ли е доста пощадена. Това не значи, че няма да има заболели, но те са изключително малък процент от общия брой болни. Пренебрежимо малък процент от деца под 10-годишна възраст са засегнати. Това се обяснява с много неща – имунитет и т.н., но е факт.

Не бива да се изпада в паника, защото няма досега медицински доказателства за някаква увреда на плода, когато майката е била болна или е контактувала с болни от коронавирус. 

Разбира се, винаги е по-добре една бременна жена да не боледува. Априорно бременната е хубаво да се пази. Призоваме бременните жени да се контролират и да не се напрягат, за да не предизвикат стрес у плода. За самите бременни е най-правилно да не се създава около тях обстановка на паника, на неспокойствие, на униние, на тежки мисли и т.н. 

Как ще бъдат проследявани бременностите през карантинния период.

"Надявам се, че при добра организация в лечебните заведения наблюдението над бременните може да продължи пи всички обстоятелста." – каза проф. Владимир Пилософ..

Разговорът с проф. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40