Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиян Бояджиев:

С музиката си Банана ни даваше и светлина

| обновено на 28.03.20 в 13:21

Каквото и да кажа за Симеон Щерев, все ще бъде малко. Йордан Рупчев, един колега – специалист по джаза и продуцент в радиото – преди време в своята енциклопедия "Изборът на Рупи" има една великолепна много обширна статия за Банана. С пълно право, защото това е един от особено важните хора, важна личност изобщо в българската музика – разказа в "Артефир" музикантът Кристиян Бояджиев.

"Не става дума само за джаз, а изобщо в музикалната ни култура. Тъй като Симеон Щерев е човек, който е еднакво и джазов музикант, и академичен, класически тип музикант. Освен това в годините, в които не се толерираше особено джаз музиката, той намери начин да държи това огънче на джазмена и на джаз музикантите – да не загасне и да може да се развива българската джаз музика през годините. А всъщност не е коректно да кажем, говорейки за Банана, за българска джаз музика, защото той имаше особено схващане за това. Казваше, че джазът е американка музика и български или полски, или френски джаз няма. Има джаз в България. 

Откъс от концерта на Симеон Щерев с Биг бенда на БНР в Първо студио на БНР

Имам един спомен с Банана – много сладък. Бях звукооператор в телевизията през 1975 г. – точно след казармата. И един от първите записи, на които бях разпределен като звукооператор, беше запис на музика – вечерен в 21 часа – за музика за новела. Музиката беше написана от Банана. Симеон Щерев беше там заедно с още трима-четирима музиканти. Обаче записът се забави. В такива моменти обикновено артистите почват да нервничат... Той извади една пиколо флейта и тръгна, тичайки из студиото, почна да импровизира някаква темичка, подскачайки, заставайки в някаква поза на един крак. И Йордан Искренов каза: 

"Гледай го, бе! Целият е в музика! Щастлив човек!"

Симеон Щерев Банана е човек, който с музиката си ни даваше и светлина" – сподели Кристиян Бояджиев.

Снимките във фотогалерията от Концерта на Симеон Щерев по случай неговата 75-годишнина с Биг бенда на БНР в Първо студио (27.11.2018) са на Ани Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05