Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масово тестване би намалило икономическата тежест от карантината

Какъв е начинът да се върнем на работа без риск за здравето

Снимка: AP/BTA

С продължаването на извънредното положение, особено остро започваме да си задаваме въпроса за икономическото си оцеляване?
Според допитване 56% от хората не знаят дали ще си запазят работата. А при перспективата извънредното положение да се удължи до 13 май тази тревога ескалира.

Основният въпрос е как да възстановим икономическия живот на страната без да рискуваме здравето на хората?

Цялото население на страната да бъде тествано за коронавирус и здравите хора да се върнат на работа. Това са част от мерките за справяне с кризата с Covid-19, изготвен от група експерти. 

По тях са работили Кирил Петков и бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев

Тяхната програма, наречена от медиите Харвардския план за България, включва редовно тестване на населението и връщане на здравите хора на работа. 

PCR тестовете са надежден и не скъп начин да се проверяват хората за зараза от Covid-19.

Кирил Петков

"PСR тестът се прави от гърлен и носен секрет. Резултатът излиза в рамките на 24 до 48 часа. Сигурността е над 90%, а себестойността му е около 5 лв. на служител на седмица при всекидневно вземане на проби", каза Кирил Петков.

Различни експерти също изказват становище, че докато изолацията е необходим, но пасивен начин за справяне със заразата, масовото тестване е активен способ, а и предлага възможност да се намали високата цена, която хората и бизнесите плащат и в момента.

Асен Василев

"България е особено силна засегната от кризата, изтъкна Асен Василев. В сектори търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство има над 900 хил. работници; над 100 хил. в култура , спорт и развлечение, в недвижими имоти около 30 хил. Това прави над 1 милион души, които или са спрели работа, или работят в много малка степен. 

Това са бизнеси, които могат да издържат до месец и половина да изплащат някакво възнаграждение, но няма бизнес в България, който да издържи на спиране от 3 месеца.

Отделно 900 хил. са заети в промишлени предприятия и строителство, а има и завръщащи се от чужбина българи, които също отиват на трудовата борса."

Тази тревожна ситуация изисква по-активни мерки и план за излизане, при който работата да може да се възстанови, без да се рискува здравето на хората.

Чуйте разговора с Кирил Петков и Асен Василев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Жените в ценностната система на историята

Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч.  Модераторът на дискусията  Камелия Ценева разказва в "Нашият..

публикувано на 28.03.24 в 09:05

Осемнайсетгодишен русенец е глобен за продажба на райски газ на непълнолетен клиент

Осемнайсетгодишен русенец е глобен, след като продал голямо количество райски газ на 16-годишно момче. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева, предаде БТА. Сигналът за незаконната продажба на непълнолетното момче бил подаден в полицията от баща му. Той разказал на униформените служители, че забелязал промяна в..

обновено на 28.03.24 в 08:59

Милиони хора са изложени на риск от холера

Милиони хора по света са изложени на риск от холера поради липса на чиста вода, сапун и незадоволителни количества от имунизацията против заболяването. За това сигнализира Международната координационна група по обезпечаване на ваксини и упорства за незабавни дейности. Броят на инфектираните с холера се усилва от 2021-ва година насам, като..

публикувано на 28.03.24 в 08:22