Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5G мрежите – вреди и ползи

Няма доказана вреда. Няма доказана безвредност

БНР Новини

5G мрежите са следващото поколение мобилни мрежи, предлагащи по-бързи скорости и по-надеждни връзки от всякога. Петата генерация безжична мрежа използва по-високо енергийно излъчване с милиметрови вълни, а опасността се свързва и с отделената топлина. Тези вълни нямат енергия да повредят директно клетките в организма ни, но дългото излагане на 5G лъчение може да има негативни ефекти. 

Πopaди виcoĸитe чecтoти, нa ĸoитo щe paбoти 5G, щe ca нeoбxoдими и дocтa пoвeчe ĸлeтĸи, ĸoитo дa изгpaждaт мpeжaтa, нo зa cмeтĸa нa тoвa, щe бъдaт мнoгo пo-мaлĸи и c пo-ниcĸa мoщнocт, зa paзлиĸa oт cъщecтвyвaщитe 3G и 4G.

От гледна точка на технологичната еволюция 5G мpeжата щe даде тласък на интepнeт нa нeщaтa, осигурявайки инфpacтpyĸтypa, нeoбxoдимa зa пpeнacянe нa oгpoмни ĸoличecтвa дaнни, пoзвoлявaйĸи пo-дигитaлeн и cвъpзaн cвят.

Какви рискове крие това за здравето?

За момента изводите на водещи световни институти могат грубо да се сведат до: Няма доказана вреда. Няма и доказана безвредност.

„Нашият ден“ провежда един спокоен разговор по темата, който проследява различни гледни точки, странейки както от преувеличаване на вредите, така и от отричането им.

Гостуват д-р Николай Илиев, чиято първа специалност е инженер по телекомуникации. Той се спира по-подробно върху биологичния ефект от  излъчването на милиметровите вълни. Светлин Желев е главен редактор на технологичния сайт Kaldata, който застъпва тезата, че прогресът не може да бъде спрян.

И двамата уверяват, че няма повод за страх и паника, но опасенията остават.

За да се измери ефектът от лъчението на 5G мрежата, тя трябва да бъде изградена. А това отнема време и още е в процеса на създаване. Никой обаче "не притиска" България да изгради такава мрежа в определен обхват и срок, каквито твърдения могат да се прочетат. 

Технологията еволюира в процеса на изграждане, но е ясно, че „Няма от утре да стартира нещо, което да започне да действа като микровълнова фурна, и всички да започнат да се разболяват, по думите на Желев.

Мрежите еволюират, ние, като човечество, се сблъскваме с радиовълните от много отдавна. 

Всички днес използваме технологии, които някой някога е обявявал за фатално опасни", изтъкна още Желев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08