Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети за уволнение от Инспекцията по труда

Снимка: архив

Uvolni.me (Има начин!) – сайт с това многозначително заглавие е собственост на Николай Стоянов, главен юрисконсулт на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), институцията, натоварена със задължението да бъде опора на работещите.

Нещо повече, Стоянов заедно с Теодора Дичева, началник на отдел „Социална политика, образование и здравеопазване“ към Омбудсмана на Република България и 11 години директор на Правната дирекция в ИА ГИД, водят семинар с такса 80 лв., който в разгара на кризата с пандемията запознава работодателите с начини да уволняват служители, без те да имат възможност да се защитят в съда.

Експертите, призвани да защитават служителите, съветват работодателите как безпроблемно да се освобождават от тях. Звучи като публикация в сайта "Не!Новините", но е факт.

"Нашият ден" покани за коментар по темата Николай Драганов от електронното издание "Барикада", който е платил таксата от 80 лв., за да присъства на семинара и публикува статия в изданието; Дина Христова, началник отдел „Връзки с обществеността и административно обслужване“ към ИА ГИТ, и Ваня Григорова от "Солидарна България".

Въпросът не е само доколко законови са действията на главния юрисконсулт, но и чисто морален – как в разгара на кризата, в която хиляди служители изгубиха работните си места, представители на една от малкото институции, отговорни да защитават правата им, сочат вратичките в закона и дава съвети как да се преодоляват пречките за уволнение.

Чуйте коментара на Николай Драганов:

Според Дина Христова агенцията не само има право, но и задължение да консултира и работодателите, и работниците, и подобна практика не противоречи нито на закона, нито на етичните стандарти, и не става въпрос за конфликт на интересиТя потвърди, че главният юрисконсулт Николай Стоянов вече не е служител на агенцията.

"Трудно мога да срещна работник, комуто са отделени два часа и половина, за да му бъде разяснено подробно какви възможности му дава Кодексът на труда.

Когато едни хора могат да си платят за консултация, те ще получат детайлни насоки какво е заложено в Кодекса – коментира на свой ред Ваня Григорова.

Има разлика между това да се консултира работодателя и е друго да му се посочи точно какво да използва, за да заобиколи закона и да уволни работника, включително когато работникът е майка с дете или човек с увреждане.

Това е било дискутирано в семинара" – каза Григорова, която е запозната със съдържанието му и изтъкна друг важен детайл:

„Притеснително е мълчанието от страна на омбудсмана, тъй като неин служител Теодора Дичева, 11 години директор на Правната дирекция, е била другият лектор на семинара и е разяснявала как да бъде използвано извънредното положение от страна на работодателя, за да прескача определени процедури, да съкращава служители, да намалява работното време и заплащане. 

Слабата страна в трудовите отношения е работникът и ако някой има нужда от подпомагане, е той, независимо че не може да плати 80 лв. за консултация

Нима не е възмутително да учиш работодателя как да си спести разходи и да плаща по-малко на работника?" – заключи Григорова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40