Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети за уволнение от Инспекцията по труда

Снимка: архив

Uvolni.me (Има начин!) – сайт с това многозначително заглавие е собственост на Николай Стоянов, главен юрисконсулт на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), институцията, натоварена със задължението да бъде опора на работещите.

Нещо повече, Стоянов заедно с Теодора Дичева, началник на отдел „Социална политика, образование и здравеопазване“ към Омбудсмана на Република България и 11 години директор на Правната дирекция в ИА ГИД, водят семинар с такса 80 лв., който в разгара на кризата с пандемията запознава работодателите с начини да уволняват служители, без те да имат възможност да се защитят в съда.

Експертите, призвани да защитават служителите, съветват работодателите как безпроблемно да се освобождават от тях. Звучи като публикация в сайта "Не!Новините", но е факт.

"Нашият ден" покани за коментар по темата Николай Драганов от електронното издание "Барикада", който е платил таксата от 80 лв., за да присъства на семинара и публикува статия в изданието; Дина Христова, началник отдел „Връзки с обществеността и административно обслужване“ към ИА ГИТ, и Ваня Григорова от "Солидарна България".

Въпросът не е само доколко законови са действията на главния юрисконсулт, но и чисто морален – как в разгара на кризата, в която хиляди служители изгубиха работните си места, представители на една от малкото институции, отговорни да защитават правата им, сочат вратичките в закона и дава съвети как да се преодоляват пречките за уволнение.

Чуйте коментара на Николай Драганов:

Според Дина Христова агенцията не само има право, но и задължение да консултира и работодателите, и работниците, и подобна практика не противоречи нито на закона, нито на етичните стандарти, и не става въпрос за конфликт на интересиТя потвърди, че главният юрисконсулт Николай Стоянов вече не е служител на агенцията.

"Трудно мога да срещна работник, комуто са отделени два часа и половина, за да му бъде разяснено подробно какви възможности му дава Кодексът на труда.

Когато едни хора могат да си платят за консултация, те ще получат детайлни насоки какво е заложено в Кодекса – коментира на свой ред Ваня Григорова.

Има разлика между това да се консултира работодателя и е друго да му се посочи точно какво да използва, за да заобиколи закона и да уволни работника, включително когато работникът е майка с дете или човек с увреждане.

Това е било дискутирано в семинара" – каза Григорова, която е запозната със съдържанието му и изтъкна друг важен детайл:

„Притеснително е мълчанието от страна на омбудсмана, тъй като неин служител Теодора Дичева, 11 години директор на Правната дирекция, е била другият лектор на семинара и е разяснявала как да бъде използвано извънредното положение от страна на работодателя, за да прескача определени процедури, да съкращава служители, да намалява работното време и заплащане. 

Слабата страна в трудовите отношения е работникът и ако някой има нужда от подпомагане, е той, независимо че не може да плати 80 лв. за консултация

Нима не е възмутително да учиш работодателя как да си спести разходи и да плаща по-малко на работника?" – заключи Григорова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27