Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Вратите на съня“ се отварят за Opera Open 2020

Пространството ражда идеи, акустики, преживявания, спомени и пророчества. Пространството има своите сънища. Тяхното тълкувание със средствата на музиката, на танца, на визуалните изкуства, чрез специфични разположения и овладявания на Античния театър, прави премиерният мултимедиен спектакъл с произведения от Бах, Вивалди, Муре, Глук, Моцарт, Бетовен, Верди, Белини, Чилеа, Месиан, Орф, Арнаудов 

Мултимедийният спектакъл „Вратите на съня“ открива фестивала Opera Open 2020 на 10 юли от 21.15 ч. в Античния театър на Пловдив. Директорът на Опера Пловдив и режисьор на спектакъла Нина Найденова сподели своите предсценични вълнения в "Нашият ден". Тя каза, че всички са заредени с енергия и оптимизъм и че изкуството ще ни даде нужната хармония. Артистите са много развълнувани и се радват на подкрепата.

"Цялата ни програма, много логично към момента, е ориентирана към едни спектакли, които са с продължителност час и 10, и 15 минути, за да може синтезирано изкуство да стигне до публиката ни, но да бъде максимално безопасно разположена, да се избегнат антракти. Ние залагаме на цялостна концепция на фестивала, която е свързана именно със създаването на такива представления. Такова представление ще бъде и "Поетите и музиката" през следващата седмица – на 17-и 18-и юли 6 големи артисти идват. Те ще изкажат през себе си българската любовна лирика, съчетана с изключително красиви музикални произведения, също от български автори. Очакваме да се получи един синтетичен жанр, който е поезия и музика в едно пространство, което е осмислено също с концепция, за която предполага такъв тип драматургия. И във "Вратите на съня", и в "Поетите и музиката" зрителите сменят местата си. Ограничението за брой зрители ние го тълкуваме като възможност 300 души да застанат на местата на артистите на сцената, а артистите да се разположат в чашата на Античния театър. Артисти и публика да обменят тези енергии от усещането на другото място. Това е поднесено с изключителна визия, интерактивен мапинг, свързан с музикалната драматургия."

Нина Найденова разказа и за по-нататъшната програма на фестивала Opera Open. Залага се на идеята да бъдат поканени най-големите български артисти: Камен Чанев, Кирил Манолов, Мариана Пенчева, Соня Йончева – фокус на цялата програма – която се връща след дълги години на родната си пловдивска сцена. Райна Кабаиванска, която се очаква да представи една от знаменитите си ученички...

Спектакълът е с обърната гледна точка, като публиката е настанена на сцената на Античния театър и в сектори A и F. Броят на местата е ограничен.

Спектаклите от програмата на Opera Open ще се проведат при спазване на всички противоепидемични мерки и при запълняемост до 30% от зрителските места. 

Фестивалът Opera Open 2020 продължава до 12 септември.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - Opera Open 

Alexander Богдан Thompson



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30