Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли Витоша достъпна скоро

Снимка: БТА

Витоша е голямото богатство на София. Планината е ценна сама по себе си, а в комбинация с минералните извори, които опасват града, свързани с бърз и удобен транспорт, би вдигнала качеството на живот за жители и посетители на столицата. Представете си да можете да стигате до полите на Витоша с метро, после с лифт до самата планина, а на връщане да се отбиете на спа в Централна баня или през лятото на някой от минералните басейни в Рударци.

Вместо това до планината се стига предимно с автомобил, от години работи само Симеоновският лифт, а останалите въжени линии са в лошо състояние. Пистите и достъпът до тях зимно време е затруднен. Чака се много, използват се стари и потенциално опасни съоръжения.

Проблемите на Витоша са от години и отговорностите се размиват и прехвърлят от едно на друго ведомство.

"Нашият ден" следи темата за случващото се или по-скоро неслучващото се на Витоша. Този път по темата говори ски инструкторът Йордан Рангелов от „Сдружение за развитие на ски зона Витоша“.

Целта на сдружението е да въвлече в дискусия всички заинтересовани страни - кметовете на София и Перник, спортни клубове, министерства и т.н.

Амбицията на сдружението е и Перник, и Рударци да бъдат приобщени към туризма на Витоша и да се изгради достъп до планината оттам.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27