Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков: Да се снимаш с внуците не е план за излизане от кризата

Това е изключително сложна ситуация, в която тези прости решения могат да се окажат и пагубни, смята политологът

Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Очаква се днес премиерът Бойко Борисов да вземе важно решение. Блокадите на ключове кръстовища продължават. Протестиращите пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" заявиха пред БНР, че в знак на добра воля ще преместят лагера си и ще се присъединят към съмишлениците си пред Министерския съвет. 

Политологът Георги Киряков коментира различните послания на политиците през последните дни в "Нашият ден". Киряков не смята, че още днес ще има оставка на премиера, което се иска от протестиращите. Той подчертава също, че искането за машинно или електронно гласуване също не е панацея при евентуални предсрочни или пък редовни избори, защото който пожелае изборни манипулации – така и така ще ги направи.

"Това решение се очаква още от началото на самите протести. Но все пак Бойко Борисов не взема сам решенията, въпреки че досега е показал, че точно това се случва. В тази ситуация има още един допълнителен фактор и това са коалиционните му партньори от Обединени патриоти (ВМРО и НФСБ). Едно е премиерът да се оттегли, друго е и правителството да се оттегли и да се разпусне парламентът, или да се направи опит да се състави ново правителство. Това са различни неща и нюанси, върху които трябва да се обръща особено внимание.  

Киряков смята, че става дума за сложно и тежко политическо решение – не става въпрос само за дома и за внуците... Защото Борисов не е само дядо на своите внуци, той е и министър-председател на Република България. "Не знам дали разбира той самият, в този случай, че тези подсказки със снимки и с кратки коментари всъщност могат да тласнат страната в сериозна политическа криза. Не става въпрос за исканията на протестиращите, нито за личната оставка на премиера. Става въпрос за оставката на Министерски съвет и за път към предсрочни парламентарни избори."

Беше ли публикацията в сп. "Шпигел" катализатор на процесите в момента?

"Може би това е капката, която е преляла чашата, защото нали си даваме сметка, че имаше изтекли записи, имаше снимки от най-личното пространство на премиера, имаше обвинения от страна на "дубайския емигрант" срещу премиера и срещу финансовия министър. Това са натрупвания, които вероятно са дали основания на премиера Борисов да си каже, че е време да си каже, че е взел най-важното за себе си решение. Но тук трябва да се мисли стратегически. Защото да се снимаш с внуците и да казваш иносказателно някакви неща не е план за излизане от кризата, най-малкото защото самият той предвижда още по-сериозна криза от октомври нататък, свързана с икономическите и здравните последици от коронавируса и възможността за втора вълна. Това не е детска игра и игра на дядо с внучета... Ето защо това му поведение е проблем. Не само Борисов се колебае, неговата партия се колебае."

Политологът подчерта, че това е изключително сложна ситуация, в която тези прости решения могат да се окажат и пагубни



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08