Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторските графити са пример за успешна намеса в градската среда

Градски герои

БНР Новини
9
Снимка: Граф експрес/фейсбук страница

Подлезите далеч не са любима част от градското пространство. Те безспорно са необходими, но ги използваме едва когато изчерпаме другите възможности. 

За да бъде един подлез безопасен, като минимум условие е нужно да е осветен и чист. Има постоянна опасност обаче стените му бързо да се покрият с грозни надписи и драсканици.

Снимка Подлезно

Оказва се, че когато подлезът се изрисува с авторски графити, които повече напомнят стенописи, нещата изглеждат другояче. Стените му се превръщат в своеобразна галерия, пространството става приветливо, нещо повече – хората започват да го ценят, усещат го като свое и го пазят.

Сдружение „Подлезно“ обединява група ентусиасти, които разхубавяват неугледните коридори на подлезите и вече имат в актива си спортен подлез, фолклорен, музикален, кино и литературен. Изборът на тема не е случаен, а винаги се съобразява с обкръжаващата среда, с годишнина или събитие, което да бъде отбелязано по този изобретателен и артистичен начин.

Повече за работата на екипа и за това как хората гледат на работата му и как могат да помагат, чуйте разказа на Димитър Стафидов от „Подлезно”.

Обгърнатият с печална слава подлез на Централна гара, от който хиляди софиянци и гости на града пазят неприятни спомени, става арена на графити артфестивал "Граф експрес“.


Снимка Граф експрес

Фестът събира художниците Arsek & Erase, Mouse, Glow, JahOne, Sten, Epik и Kotk. Те не само преобразяват неприветливите стени на подлеза, но и се вписват в атмосферата на мястото – своеобразна врата на града, където си дават среща хора от различни страни и култури.

Граф експрес
За идеята и изпълнението на това първо издание на "Граф експрес" разказва Деляна Ангелова, представител на фондацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33