Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е пътят на една ваксина и на проучване на ново лекарство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какъв е пътят на една ваксина и на проучването на ново лекарство? Колко дълго може да трае позитивният ефект на ваксината? Открита е протеинова молекула, която може да бъде база за създаване на лекарство срещу коронавируса. 

Всички теми теми коментира в "За здравето" фармакологът проф. Витан Влахов.

Проф. Витан Влахов в студиото на програма „Христо Ботев“

За Covid-19

"Уникално – най-голяма концентрация за човечеството от съществуването му. Концентрация на специалисти с различна квалификация, от друга страна – без ограничения във финансите. Но не стига времето. Такава концентрация на усилия не може да не бъде резултатна в крайна сметка. Проблемът е кога."

Нашата стратегия

"Нашата стратегия опира до два момента: един път – противоепидемиологичните мерки, второто е профилактичната страна на въпроса – как да профилактираме развитието на вируса. Това е въпросът с ваксините. Ваксините са едно ново лекарство, което минава по същия път, по който минават всички лекарства досега. Този път е доказано, че изисква около 10 години и минимум 1 милиард... Едно лекарство изминава дълъг път."

Как се създава една ваксина или лекарство

"Борбата на идеи – какво да представлява тази ваксина? В момента вървят успоредно 7 различни проучвания и са в подготовка още 8. 

Първият етап на изследване е химическата част. Изследването на веществото като химикал и наблюдение върху експериентални животни. Въз основа на тези резултати, следва човекът. Тук не може да рискуваме. 

Първата фаза се прави обикновено на 50 души. Тази фаза е много важна и определя дали се понася лекарството. Работи се с доброволци. Ако фазата е успешна, втората фаза е прилагане на болен човек. Тук имаме две цели – да намерим дозата, която действа, и да селектираме на какви болни да се прилага. Тази фаза се провежда на 500 души. 

Третата фаза е разширено прилагане на препарата, който знаем, че се приема от хора, че е безвреден дотук, че знаем ориентировъчната доза. Понеже всички проучвания до момента са направени само със селектирани болни, тази трета фаза се оказва безкрайно важна и много дълга. Тези изпитвания са много ангажирани и контролирани (винаги се дава и плацебо), двойно слети са (няма възможност за заблуда) и трябва да бъдат приключени бързо. Трета фаза е един скок, който е много труден.

Четвъртата фаза е, когато ние сме разрешили препарата, обаче знаем, че това не е достатъчно. И тогава се оказва, че в следващите 3-4 години се явяват нежелани реакции, които ни заставят да се върнем и да забраним това, което сме разрешили..."

В звуковия файл можете да научите още полезна информация за това колко време може да ни пази една ваксина, както и какви са генетичните предпоставки в създаването на новата ваксина?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистът Виктор Костов: Вълнението е това, което остава скрито за публиката

В Световния ден на пианото в рубриката "Темите на деня" гостува талантливия млад пианист - Виктор Костов .  Преди дни в Зала "България" се проведе един незабравим музикален спектакъл, който остави всички присъстващи изцяло пленени от виртуозното изпълнение на вълнуващи мелодии. Концертът, озаглавен "Магията на вариациите", представи..

обновено на 29.03.24 в 10:31
Теди Кацарова

ЧРД, Теди Кацарова! Продължавай да ни вдъхновяваш!

На днешния 29 март в София се ражда една певица, която обгръща сърцата на слушателите си в топлина и утеха, а нейните песни са като слънце, озаряващо с нежност и красота. Това е Теди Кацарова – артист с дарба да разтваря душата си пред публиката и да я запълва с изобилие от емоции.  В интервю за предаването "Нашият ден" Теди споделя някои..

обновено на 29.03.24 в 09:12

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Жените в ценностната система на историята

Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч.  Модераторът на дискусията  Камелия Ценева разказва в "Нашият..

публикувано на 28.03.24 в 09:05