Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една американка изследва обезлюдяването на българските села

| обновено на 07.10.20 в 09:30
Снимка: БГНЕС

Сара Крейкрафт следва етномузикология в САЩ, където се завръща след богат на преживявания престой в България. Тя е родом от малко градче в щата Охайо. Но и там наблюдава подобна на случващата се в България тенденция – младите все повече се насочват към големите градове.

По време на едногодишното си пребиваване в България Сара изцяло се потапя в нашата култура и език. Успява да обиколи доста от краищата на страната ни и да се срещне с местни хора, които познават и практикуват традиционни обичаи и умения от бита.

В България тя се запознава и с млади градски хора, които проявяват жив интерес към селото и организират инициативи като „Резиденция баба“, „Приеми ме на село“ и „Село назаем“.

„От България ще ми липсва храната и общуването. Имаме компютри и видеовръзка, но не е същото като моментите на пейката в парка. Мога да се обадя на моята баба от „Резиденция баба“, но не е същото като моментите в градината“ – споделя Сара Крейкрафт.

От България си взема и две думи, които смята за непреводими – читалище и чешма. Какво още я е впечатлило чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00