Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Енчо Господинов: Световната политика силно обеднява откъм морални лидери

Гласът на хуманността не се чува много добре, не е достатъчно силен

| обновено на 13.10.20 в 12:29
Снимка: sbj-bg.eu

Главен герой в "Нашият ден" е Енчо Господинов – най-яркият български хуманитарен дипломат, представител и заместник-генерален секретар на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец в ООН, преди това легендарен журналист, репортер и зам. главен редактор на славния в. "Поглед". В "Нашият ден" той представи новата си книга „Сянката на петнистия кон“ – жанрово нестандартна, изпълнена със спомените от детството, репортерските истории, дипломатическите срещи и още много прозиращи зад думите образи и силуети на световни лидери, интелектуалци и духовни водачи.

Като журналист и репортер във в. „Поглед” Енчо Господинов отразява събитията от най-горещите точки на света, отразявал е 5 войни (във Виетнам, Афганистан, Никарагуа, войните в Близкия изток), множество международни конфликти и важни дипломатически срещи като тези между Рейгън и Горбачов например. 

Вълнуващите разкази на Енчо Господинов за предизвикателството да бъдеш военен кореспондент са от времето преди той да започне да работи ежедневно със световни фигури като Бил Клинтън и Кофи Анан, Бан Ки-мун и Джефри Сакс, с бившия шеф на Световната банка Джеймс Уолфенсън и с много други – т.е. отпреди повече от 20 години. Ето как Джордж Рийд (дългогодишен кореспондент на Би Би Си, по-късно британски депутат и шеф на Шотландския парламент) го представя през 2005 година преди негова лекция пред Шотландския парламент: „Това е Енчо Господинов, бивш журналист от славния български в. „Поглед”. Сега е само посланик в ООН в Ню Йорк.” 

"Липса на морал има в световната политика. Винаги съм си мислел, че бедата на днешната политика, а и журналистика, не е, че беше използван обеднен уран в бивша Югославия, когато падаха бомбите над Белград, а че има обеднен морал в днешната политика и в голяма част от днешната журналистика."

"Намалява оптимизмът. Политиците по-малко мислят за хората, които ги избират или смятат, че ги избират. Гласът на хуманността невинаги се чува много добре, недостатъчно силен е. Политиците винаги намират начин да извъртят нещата да говорят за други – не по-малко важни въпроси, но по-малко човешки. Занимават ни с железария, оръжия, самолети... И това го вършат всички държави..."

Енчо Господинов с горчивина коментира, че "днес има едно голямо и силно обедняване на световната политика откъм морални лидери, които да ни изведат в по-спокойни води."

"Човешката душа е такава, че винаги е разпъната на кръст – това е житейският кръст, не кръстът на Голгота, не Червеният кръст..." – обобщава журналистът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27