Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китариада

Снимка: Pixabay

„Да бъдеш първи във класация не е никак зле!
Да предизвикаш сензация в класация никак не е зле!
Да издадеш плоча! Да я продадеш… във няколко милиона екземпляра
и да можеш да накараш всички хора да ти кажат „Не е зле!“
Да си звезда,
да те приемат в артистичната среда,
Да те преследват фотографи,
да ти искат автографи, на концерти да повтарят:
Браво! Не е зле!
Да станеш Идола на цяла нация, е-хее!
Да победиш „Сигнал“, „Щурците“, даже „Адаптация“
никак не е зле!

Да бъдеш първи във класация не е никак зле,
но само не мислете, моля, че първо място във класация
означава „връхна точка“, кулминация!
Напротив: за музикантите от моята генерация
това е нещо като… компенсация –
за труд, за време, за годините.
Изобщо – реабилитация.
Хм!“

„Първи в класация“ – текст и изпълнение: Георги (Гошо) Минчев,
музика: Иван Николов „Шилото“ / 1982

Колеги и приятели определят китарния стил на Иван Николов „Шилото“ като „тежка пернишка металургия“. Сред тях бе Гошо Минчев, както и Кирил Иванов „Мъглата“ – тонрежисьорът, който прави записа на „Първи в класация“ в Първо студио и 12-та кабина на Радиото. Тежкият пернишки саунд на китариста Иван Николов не е случаен. Добре е да се помни, че град Перник е своеобразна „люлка“ на българския рок-енд-рол. Все още някои знаят, че в Перник е проведен първият рок фестивал у нас. Наречен е „Китариада“.

Продължава спорът дали първата „Китариада“ е през 1967-ма или 1965-та година, която изглежда да е по-вероятна. По-късно следват още „Китариади“ – през 1967-ма, осма, девета и 1970-та година, след което всичко утихва и остава в спомена. Но в петгодишния славен пернишки „китариаден“ период тръгват рок-групи като „Пернишките братя“, „Зелените гущери“, китарният дует „Андрей и Фиката“, „Пъстрите“, „Матадор“, „Стримони“ и немалко други, сред които е формацията „Вива“. И тъкмо група „Вива“ чуваме заедно с Георги Минчев в хита „Първи в класация“. Когато през 1982 година се появява тази песен, нейният ироничният и хаплив, недвусмислен и предизвикателен със самохвалството ѝ текст предизвиква смут в официалната комисия за приемане на песни, но пък звукозаписът идва като последица от наистина стигнали първото място в родните класации изпълнения на певеца. Песента е приета със смесени чувства, влиза в програмите на Националните радио и телевизия и през осемдесетте години се излъчва (за щастие!) многократно. Звучи и в най-новия ни век. Ала дори и днес, струва си от време на време да четем думите на Георги Минчев, с които изпълнява „Първи в класация“, въпреки че песенният текст не предполага четене, а слушане.
Но добре е, все пак, някои песни и да се четат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2024 г.

16 април Свири симфоничният оркестър на Българското национално радио с диригент Марк Кадин. 3.00 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Рапсодия по тема от Паганини, оп. 43. Солист: Андрей Гугнин (пиано). 3.27 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Прелюд в Сол мажор, оп. 32 № 5. Изпълнява Андрей Гугнин (пиано). 3.32 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953),..

публикувано на 14.04.24 в 09:05

"Летящият холандец" се завръща на сцената на Кралската oпера

След дългогодишно отсъствие "Летящият холандец" на Рихард Вагнер се завръща на сцената на Кралската oпера. Вагнер създава произведението вдъхновен от сатиричната новела "Мемоарите на господин фон Шнáбелевóпски" на Хайнрих Хайне и разтърсен от едно свое бурно пътешествие с малък кораб от Рига до Лондон. Записът, който ще прозвучи е от 16 март 2024..

публикувано на 13.04.24 в 08:05
Аделина Александрова и проф. д-р Петя Бъговска (вдясно)

Проф. д-р Петя Бъговска: Много е важно да има отношение към миналото

За нея спокойно може да се каже, че не тя е избрала инструмента, на който свири, а той е избрал нея. Заниманията ѝ с музика всъщност започват от пианото, но съдбата пожелава животът ѝ да бъде свързан с контрабаса! И там тя е пълновластна господарка – изтръгва от него звуци, изненадващи за внушителния му размер, и го подчинява безусловно на творческата..

публикувано на 12.04.24 в 11:15