Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътеводител в Нощта на учените

"Наука има във всяко едно проявление от нашия живот, а Европейската нощ на учените има за цел да покаже именно какво точно прави науката и защо тя е важна" – с тези думи на Любов Костова, директор на Британския съвет в България, може да се обобщи безкрайно разнообразната програма на Европейската Нощ на учените.

Поради разпространението на Covid-19 тази година събитието ще се състои онлайн, но за сметка на това в три поредни дни – 27-и, 28-и и 29-и ноември. Програмата предвижда повече от 30 часа презентации и демонстрации. 

В подготовката на проекта участват над 20 институции, което е и най-голямата коалиция за наука в България. Презентациите обхващат богат регистър от – ще отглеждаме ли скоро растения в Космоса до "приземяващи" въпроси от типа – колко наука има в поговорката „Ден година храни“?

Росица Панайотова представя в "Нашият ден" един интригуващ акцент от богатата програма на Природонаучния музей. Събитието носи загадъчното заглавие "Алемурджия в чиния". Оказва се, че алемурджия е науката за ядливите и използваеми от човека растения. Терминът произлиза и основно се прилага в Италия, където Втората световна война е оказала изключително силно влияние върху използването на дивите растения за храна.

"От тази призма можем да се върнем към родната поговорка "Да се хванем за зелено" и да се вгледаме във всички онези растения, които растат обилно у нас и се оказват далеч по-ценен източник на полезни вещества от тъй нар. "суперхрани"."

"Да се вглеждаме малко повече в света, който ни заобикаля", съветва ботаникът Марио Лангуров, който чрез разказ за ключовата роля, която имат насекомите за равновесието на света, показва как си взаимодействат микро- и макросветът и каква е ролята на човека, застанал между тези две вселени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов . "Гледах на пластмасата като на нещо много..

публикувано на 18.04.24 в 10:49