Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краси Петров: Разследващата журналистика липсва на обществото ни

Краси Петров
Снимка: личен архив

"За да се занимаваш с разследваща журналистика в България трябва или да имаш голяма, силна медия зад гърба си, или да си безразсъдно смел. Аз очевидно ще съм второто." Краси Петров, създател на фейсбук групата „Свободен електрон“ и от скоро член на АЕЖ – България, разказва в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ защо иска да се занимава с разследваща журналистика, без зад гърба му да има голяма медия.

"Реших да започна да се занимавам с разследваща журналистика, защото именно разследващата журналистика липсва на обществото ни. Ако имаше силна и безпристрастна полиция, от такова звено нямаше да има нужда, но ние нямаме такава полиция. 

Журналистиката трябва да е смела и безпристрастна, но имам чувството, че много от кадърните журналисти нямат самочувствието да се опълчат, когато срещу тях застане някой с милиарди. Също така проблем е, че обществото не застава зад журналистите. А никой не е по-силен от милиони хора, ако те застанат зад гърба ти, когато защитаваш техния интерес. За съжаление и съдебната система, и управляващите – не само тези сега, винаги ще могат да направят така, че добро разследване да остане само в спомените. Но аз съм оптимист, защото все повече млади хора искат да знаят истината.“

Цялото интервю с Краси Петров можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53