Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консултациите при президента – изводи, въпроси, заключения

Снимка: БТА

Приключиха консултациите при президента Румен Радев за организацията и провеждането на парламентарните избори

с парламентарно и извънпарламентарно представените партии. Определената дата е 4 април 2021 г.

Политолозите проф. Румяна Коларова и проф. Антоний Тодоров коментират в "Нашият ден":

Присъствието на медиите 

Проф. Румяна Коларова: "Първото и най-отличителното за тези консултации е, че медиите бяха допуснати вътре в залата, където се провеждаха разговорите между президента и различните парламентарни и извънпарламентарни сили. От моя гледна точка присъствието на медиите не допринася за авторитета на президентската институция, защото в тези престрелки, в които имаше и доста язвителни забележки и нападки и от двете страни. Президентските консултации слязоха на нивото на парламентарния дебат – президентът е държавен глава, той е над парламента в някои отношения, но той трябва да пази дистанция от този вид парламентарни дебати, типични напоследък за Народното събрание. За мен това ерозира авторитета на държавния глава институционално."

Проф. Антоний Тодоров: "Тези консултации бяха не само навременни, но и необходими, защото в годината на бурни протести, които искаха оставката на правителството и на главния прокурор и предсрочни избори, мнозина изразяваха подозрение, че тези бъдещи избори ще бъдат манипулирани. Затова тези консултации са особено важни – да се търси изборите да бъдат честни, добре организирани, всеки българин с право на глас да може да гласува, ако поиска. 

По повод поканата на медиите – то също е свързано със специфичната ситуация – още повече, че Радев би могъл да бъде обвинен в някакви задкулисни договорки с партиите. Разбира се, това позволи на българи да видят едно грозно лице на политиката в България. След като видни политици, народни представители, политически лидери могат да държат такъв език и тон – трябва да се замислим сериозно дали тези хора истински ни представляват. Затова намирам неочаквано полезна страна от това медиите да присъстват на консултациите."

Според проф. Румяна Коларова, ако избирателната активност е ниска, много трудно ще се стигне до появата на някакъв видим, влиятелен нов политически субект.

Проф. Антоний Тодоров смята, че участието в изборите ще зависи от два фактора: "Единият е все пак онова, което се случи миналата година – мисля, че много български граждани възнамеряват да гласуват. Вторият фактор е самата организация на изборите – достатъчно ли ще са подвижните избирателни секции, за да гласуват карантинираните; добра ли ще е организацията пред избирателните секции, за да не плашат гражданите да идат да гласуват там. За това става дума и въпросът не е технически, той е политически."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18