Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За особеностите на политическото лидерство в България

Снимка: Pixabay

Тези дни беше публикувано интересно психологическо изследване за особеностите на политическото лидерство в България. Авторите му стигат до любопитни изводи за начина, по който политическите лидери мислят за своята роля, за групата, която лидират, за смисъла, който придават на работата си, за действащата, често несъзнавана групова динамика, която определя всичко това. Основното, което се налага като извод, е, че българското политическо лидерство е опит за лидерстване не с групата, а над групата

Остава въпросът дали това научно изследване, базирано на знания и опит на съвременната политическа и клинична психология, ще намери път към хората, които касае пряко, и дали ще повлияе на тяхното поведение в бъдеще. Участвалите в него около петдесет действащи политици на високи позиции ще получат обратна връзка, която, може би, ще осветли усилията им. От обратна връзка обаче се нуждаят всички – избирателите, които волно или неволно участват в тези групови динамики.

Чуете още подробности от един от двамата изследователи – д-р Иван Иванов – за представите на политиците за лидерство в психологическо изследване сред парламентарно представените сили.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват“. Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше свързването..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53