Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Елинка Величкова: Хармонията е тази, която винаги съм следвала

Предпочитам да се изразявам с музика, отколкото с думи

Елинка Величкова
Снимка: Здравко Петров

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата. 

Елинка Величкова, отговорен музикален редактор в програма „Христо Ботев“, е Главен герой. Сякаш музиката е нейният живот. Тя винаги е била разпознаваема от слушателите.

"Родителите ми не са професионални музиканти – те са обикновени хора. Баща ми беше преподавател в военното училище "Г. Бенковски" в Долна Митрополия, конструктор на самолети, човек с конструктивна мисъл. Майка ми е с икономическо образование. Двамата пееха чудесно и в дует и бяха душата на компанията. Моят дядо по бащина линия свиреше, макар и пак любителски, в биг бенд в Шумен, с който всяка вечер изнасяха концерти на живо. 

Започнах в 4-ти клас с акордеон – беше по-голям от мен... Беше ми много трудно да го нося, но преподавателката откри у мен музикални заложби и ме ориентира към виолончело. А учителката, която имах, Малинка Каракашева, тя въведе любовта и отношението, което имам, специално към този инструмент. За мен най-душевно богатият, най-чувственият инструмент е виолончелото – и не съм пристрастна, това е мнение и на други ми колеги. Свирила съм 2 години в Плевенската филхармония, след това довърших задочно висшето си образование, защото се появи дъщеричката ми... нямаше как да продължа. Винаги съм имала една дистанция от сцена, от микрофон

Радиото като съдба

"И за миг не съм съжалила, че съдбата ме доведе до музикалното редакторство. Константин Попов (основоположникът на виолончеловата школа в България) ме въведе във виолончелото. Неговата дъщеря Татяна Попова беше постъпила току-що в радиото в редакция "Камерна музика" и беше командирована на Плевенски музикални дни Катя Попова. Тя дойде на гости вкъщи и започна да ми разказва за работата си в радиото. Това толкова ме впечатли, че след срещата казах на майка ми: "Това е, което искам да работя, никакви сцени и концертиращи артисти не ме вълнуват". Благодарна съм на съдбата си, че това беше осъществено."

Екипност – ключът към радиото

"Екипността е едно от най-важните неща в нашата работа. Предпочитам да се изразявам с музика, отколкото с думи. Такава екипност се получи в предаването "За здравето" със Стойчо Стоев и с Цвета Николова в "Познати и непознати". Петър Гюлеметов - Мусалата редакция "Музикално оформление", както се казваше тогава, това е основата, която съм получила в радиото. Никой музикален редактор не може да бъде добър, ако не мине през такъв род школа на музикалното оформление. Тогава Петър Гюлеметов - Мусалата имаше една крилата фраза към всички млади: "Трамвайно билетче да ви дадат, трябва да можете да го оформите музикално". Обикновено не беше доволен от това, което правим, но на събрания, на съвети винаги ни хвалеше – като децата, които целуваш само когато спят..."

Водещото в музикалния избор през годините

"За мен има един израз за музиката – хубава музика, която съвпада с моята душевност. Може би моят вкус няма да допадне на други, но всеки си има своята линия в музиката. Хармонията е тази, която винаги съм следвала. Хармонията не само в музиката, но и в отношенията с хората, с любимите и с близките хора, има я в природата... Това за мен е мелодичната линия, която следва музиката. Във всички стилове и музикални жанрове."

Елинка Величкова благодари за топлите думи на своите колеги и подчерта, че за нея е чест да бъде отговорен редактор на толкова професионални и добри музикални редактори от редакция "Забавна музика".

Елинка Величкова е завършила СМУ "Панайот Пипков" - Плевен със специалност виолончело. По късно и Инструменталния факултет в Музикална академия "проф. Панчо Владигеров" - София, със същата специалност. В БНР постъпва през 1982 г. в редакция "Музикално оформление" под ръководството на Петър Гюлеметов - Мусалата. Отговорен редактор е от 2012 г., а през 2013 г. получава наградата "№1 на програма "Христо Ботев" "Сирак Скитник". Тогава за първа година е въведена тази награда по повод 80-годишнината на БНР.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45