Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Евгений Дайнов

За кръчмите и хората

Целият цивилизован свят трябва да преосмисли отношението си към общностите, трябва да инвестира в тях

| обновено на 28.01.21 в 10:03
Ръченица – Иван Мърквичка (1856-1938)

За какво са ни кръчмите – ден след протеста на собствениците на заведения – разговор с политолога проф. Евгений Дайнов в "Нашият ден" за това защо човешкото същество се нуждае от баровете, клубовете, кафенетата...

"Още Аристотел е забелязал, че хората живеят на общности – не са индивидуалисти. И в каквито и ситуации да попаднат, първата им работа е да се съберат заедно. Тъй като хората формират общности, те трябва да имат места, където да общуват, да се гледат, да споделят мисли за общността и да поддържат общностния дух

Навремето президентът на Чешката република Вацлав Хавел казва: "Комунизмът отмина, дайте сега да направим от масата държава – не държава на индивидуалисти, които се конкурират на пазара и се гледат лошо, а държава, съставена от общности, където хората да се грижат един за друг. Трябва да направим държавна политика, която да поддържа две важни средища – кварталния магазин и кварталната кръчма". Хавел е прав, че трябва да има насочени политики в държавите да се възстановят общностите. В целия цивилизован свят трябва да се преосмисли отношението към общностите, икономическата политика... трябва да се инвестира в общностите."

Хората не са родени да се мразят един друг. А кръчмите са изключително важни средища. Първо, в тези средища се слуша музика, второ, хората общуват помежду си. Това разделение, в което живеем вече доста време, и това отсъствие, нефункциониране на основните средищни места на нашите човешки общности е много пагубно – хората затова се овълчиха. Една от причините хората да се овълчат е, че престанаха да се срещат. Като не се срещат по между си, започват да се гледат с подозрение. 

Като се получат тези изкривявания, започват да се проявяват човеконенавистничиски идеи и чудовищни конспиративни теории." 

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08