Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частните езикови школи са сред най-силно засегнати от здравните мерки

Снимка: Pixabay

Едни от най-засегнатите от мерките на извънредното положение се оказаха частните езикови школи, които до преди ден нямаха присъствени занятия. От 1 март това не е така.

Защо ученици и преподаватели се оказаха извън присъствената форма на обучение?

Темата коментира Магдалена Капсъзова, член на управителния съвет на Асоциацията на частните езикови школи.

“Ние сме неприсъствено от март месец миналата година, началото на пандемията. Присъствено бяхме само месец октомври. В частните езикови центрове обикновено учебната година започва на 1 октомври. Успяхме да бъдем присъствено до 27 октомври, месец присъствено за една учебна година.“

“Пораженията за нас са наистина големи, тъй като мерките, които бяха отпуснати не съответстват и не могат да помогнат на нашите езикови центрове. Нито мярката 60 на 40, нито следващата. И сега последната, която беше отпусната от 58 млн. в България, също се оказва неприложима за нас, тъй като нашите преподаватели де факто работят. Те са онлайн, но езиковите центрове са вложили твърде много в платформи и в обучение на преподаватели, наеми на големи сгради, които продължаваме да плащаме. Многократно писахме писма и обяснявахме, но някак не се вместваме в нито една мярка“.

Изпити за международни сертификати – значение на подготовката

“Най-после чрез нашите постоянни усилия и интензивна комуникация с Министерството на здравеопазването и на образованието успяхме да постигнем присъствено обучение на големите ученици. Изключително важна за тях е подготовката. Международните изпити са специфични, при тях не са важни само натрупаните знания, но и самата тренировка за изпита, която изисква определени умения и стратегии.“

“Освен това изпитите са на хартиен вариант и са присъствени. Изключително трудно е да свършим всичко това онлайн. И сме горди и щастливи, че най-после ще успеем да изпълним моралния ангажимент, който сме поели към нашите клиенти. Да, ще бъде трудно, но ще се постараем до края на учебната година да работим активно и да подготвим тези ученици.“

“Времето, с което разполагаме може да бъде достатъчно и недостатъчно. Нашите ученици могат да се явят най-рано юни месец. И смятаме, че дотогава може да се справим. Ще имат възможност да се явяват и през летните месеци. Много от учениците се нуждаят от този сертификат, за да кандидатстват във Висши учебни заведения, както в България, така и в цяла Европа.“

План за ваксинация

“Поне това успяхме да извоюваме. Това, че нашите преподаватели имат възможността да се ваксинират, показва, че най-после държавните институции ни разпознаха като сериозна и активна организация и поставиха екипите ни редом с представителите на формалното образование.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53