Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Адриана Благоева: Музиката винаги е била част от моя живот

Проф. д-р Адриана Благоева
Снимка: https://chitalishte-tsarboris.com/

На 5 март е родена проф. Адриана Благоева, диригент на “Хор на софийските момчета“.

Адриана Благоева е Главен герой в “Нашият ден“.

“Рожденият ден е най-специалният ден, предполагам не само за мен. И е един ден, който винаги е свързан с това какво съм постигнала до момента и какво бих могла да постигна в бъдеще. Пожелавам си нови възможности и пътища за развитие.“

“Аз съм от хората, които много дълги години, преди да се включа в студентските редици на Националната музикална академия, се занимавах с музика. Още от началното училище имах много голямо желание да се занимавам с пиано и съм свирила на пиано много дълги години. Музиката винаги е била част от моя живот и от този на родителите ми, така че някак много естествено се насочих към музикантската професия.“

Хоровото дирижиране

“Имах голямо желание да се занимавам точно с хорово дирижиране. И имах шанса да попадна на педагози, които да ме научат на много важни и ценни неща за професията. Имам предвид моите професори по хорово дирижиране – Ана Белчева и проф. Венета Вичева, с която известно време работих заедно с нейните състави в град Шумен – Хор “Бодра песен“ и Хор “Родни звуци“, както и другите ми преподаватели в Музикалната академия. За мен изборът на диригентската професия и професионалният път на музикант се получиха естествено.“

“Още като студентка в трети курс имах възможността да започна професионалната си работа с детски хор. Това беше Детският хор на град Самоков. В него работих около пет години, преди да отида в Шумен и да работя с проф. Вичева. Разбира се, срещата ми с нея беше съдбоносна за творческата ми биография, защото това беше една личност с невероятен потенциал – както човешки, така и творчески.“

“Хор на софийските момчета“

Отличията

“Наградите за мен и за нашия състав са форма на признание и доказателство за огромния труд, който момчетата, преминаващи през състава, полагат за популяризирането на българското хорово изкуство у нас и в чужбина.“

“Наред с другите награди, “Хор на софийските момчета“ е двукратен носител на “Кристална лира“, най-голямата награда за музика в България на Съюза на музикалните дейци. И също така една награда, която беше връчена на нашия състав по повод 50 години от създаването на Хора – орденът “Св. Йоан Кукузел“ на Българската православна църква. Още и почетния знак на Столичната община, който съставът получи по повод юбилея си.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.

Проф. д-р Адриана Благоева е български хоров диригент. Ръководи Хора на софийските момчета от 1989 г. Под нейното ръководство хорът разширява и обогатява музикалния си репертоар, активизира концертната и звукозаписната си дейност, печели престижни награди на международни хорови конкурси. Адриана Благоева превръща Хора на софийските момчета в певческа школа с три концертни формации – момчешка, младежка и смесена.

Адриана Благоева е завършила Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност „хорово дирижиране“ и понастоящем е професор по хорово дирижиране в Академията.

Удостоена е със „Специалната награда за диригент“ от Първия международен хоров конкурс в Болцано, Италия през 2000 г. С Хора на софийските момчета е спечелила една Голяма, пет Първи и пет Втори награди от седем международни хорови конкурси, „Сребърна лира“ (1998 г.), „Златна лира“ (2003 г.) и „Кристална лира“ (2009 г. и 2012 г.) на Съюза на българските музикални и танцови дейци, Почетен плакет на Министерството на културата за високи художествени постижения, Златен плакет на Българския хоров съюз, престижната награда „Музикант на годината“ за 2002 г. в категорията „Активна творческа дейност“ в класацията на програма Allegro vivace на Българското национално радио и много други. Хорът на софийските момчета има издадени девет самостоятелни диска и участва в други девет съвместно с други музикални формации.

Проф. д-р Адриана Благоева е участвала в теоретични конференции по проблемите на хоровото пеене, музикалната педагогика и възпитание в България, Русия, Гърция, Испания. Провеждала е открити репетиции с Хора на софийските момчета в Гърция, Германия и Япония и е ръководила майсторски класове по работа с хор и хорово дирижиране в Мексико.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00