Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напусна ни Димитър Бежански

| обновено на 31.03.21 в 14:47
Снимка: личен архив

На 68 години ни напусна писателят хуморист Димитър Бежански. 

Ето какво каза в "Артефир" неговият дългогодишен колега и приятел Весел Цанков, отговорен редактор в Редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев":

"Един много ведър човек, усмихнат, с чудесно чувство за хумор, много прям и много честен. Открит човек – с него лесно се сприятеляваш. Запознахме, когато той завеждаше хумористичната страница на в. "Кооперативно село". През годините непрекъснато се засичахме – във вестник "Тримата глупаци", после сп. "Фрас", в "НЛО". През цялото време той сътрудничеше на хумористичната редакция на "Христо Ботев". По едно време дойде при нас. Стана и един от водещите, заедно с Любо Методиев, на "И рибар съм, и ловец съм", водеше и Нощния блок, беше съществена част от нашата редакция. Имаше доста награди за своя журналистически труд, но най-добрата награда е (ние сме пътували често с него в командировки), че имаше приятели в цяла България. Беше като рок звезда..."

Димитър Бежански е роден на 28 юли 1953 година. Заедно с Доньо Донев, Виктор Самуилов и Манол Манов издава култовия вестник „Тримата глупаци”, след това списание "Фрас". Един от основните автори на клуб "НЛО" по БНТ. 

Дълги години работи в Българското национално радио, програма "Христо Ботев", редакция "Хумор и сатира" и води предаването "И рибар съм, и ловец съм". Един от авторите на "Дядовата ръкавичка" и кабаре "Фата Моргана", един от водещите на "Заедно след полунощ".

Димитър Бежански е автор и на хумористичните книги „Търся французойка” „Грешница в полумрака” и „Ум патки пасе” (в съавторство с Виктор Самуилов и Доньо Донев). Лауреат е на „Сребърен МладЕж”, „Златен верблюд” и „Златен Мирон”, "Златно перо" на СБЖ.

Обичан от слушатели и колеги, винаги усмихнат, винаги оптимист. Така ще го запомним.

Поклон пред паметта му.

В звуковия файл можете да чуете разговор на Невена Праматарова с Весел Цанков и запис – интервю на Димитрина Кюркчиева с Димитър Бежански по повод неговата 60-годишнина.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36