Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консумативната култура и Великден – интерпретация на празника

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как съвременният човек възприема събитията, свързани с Възкресение Христово? Знаем ли в съвремието какво е любов и саможертва в името на нещо?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Кристиян Банков от НБУ.

“Моите изследвания са всъщност в посока на това как много елементи на съвременната, светска визия за смисъла на живота лека полека надграждат силните послания на Християнството. И такива велики моменти в нашата културна история, и изобщо в историята, биват интерпретирани днес във всекидневието по един доста далечен от първоначалния им смисъл начин. “

“Аз изследвам консумативната култура и виждам, че в нея тези велики послания са недостъпни за огромна част от съвременните хора. “


“Виждам, че едни толкова значими символи, отдавна са присвоени от консумативната култура, за да може пазарът да работи по-добре. В моменти като Великден и Коледа имаме свръхексплоатация от страна на компаниите, от страна на пазарите, на стоките, в които всичко бива асоциирано.“

“Ако вземем една по една всички тези компании, производители, медии, които експлоатират темата. По отделно може би всеки иска да допринесе този празник да се възпроизвежда, но целокупно, начинът, по който се експлоатира идеята за Великден, за смирението, води точно до обратното – хората се насърчават да консумират повече в името на Великден, да си изберат нещо - Великденски промоции, екскурзии и др.“


“От една страна консумативната култура изстисква този празник, от друга - имаме една, противоположна на смирението,  демонстративна  показност в социалните медии, свързана с Великден.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40

В Париж показаха български килими на повече от век

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с  невероятни примери на българското килимарство...

обновено на 19.04.24 в 09:18