Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на пожарникаря

Снимка: Радо Стойков

На 4-и май се отбелязва професионалният празник на пожарникарите. Покровител на тази професия е католическият светец св. Флориан – австрийски християнин, канонизиран от Католическата църква. Той е роден в градчето Енс (днешна Северна Австрия, тогава в рамките на Римската империя) през 250 г.

Предизвикателствата пред професията днес коментира  в “Нашият ден“ гл. инспектор Стефан Стефанов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”

“За изминалото денонощие колегите са отреагирали на 120 произшествия. Средно за последните празнични дни на около 100 на ден, като една трета от тях са свързани с пожари сред природата.“

“Независимо от времето, което се подобрява, продължават да се използват отоплителни уреди и инцидентите, свързани с тях, не намаляват. С началото на май приключваме есенно-зимния отоплителен сезон, но природата не винаги се съобразява с нашите календарни дати.“


Празници и рискове от пожари

“Времето е хубаво, хората са по родните си места, по вили, на открито – почистват, подреждат и съответно палят огън, изгарят отпадъци, трева и сухи клони. Това са част от нещата, които допринасят за усложняване на обстановката.“

“Други пък започват селскостопанска дейност сред полето, там също се случват инциденти. Понякога почистват нерегламентирано тревни площи с огън, което много често води при наличието на силен вятър до по-сериозни произшествия.“


Изминалата зима

“Заради пандемията много голяма част от хората започнаха да седят по домовете си и да работят от там. Това се отрази и на броя на произшествията през сезона. Пожарите, възникващи в този период, са основно в жилищни сгради. Почти нямаме пожари в туристически сгради.“

Пандемията

“Ежедневието на пожарникарите не се промени особено. Наложи се обаче да се съобразим с нуждата от лична защита на нашите колеги. Наложи се да носим маски, да дезинфекцираме постоянно, да създаваме по-особен режим в пожарните служби на дезинфекция, на предпазване на колегите, които са били контактни. Това е част от ежедневието.“

“Другото, което ни се наложи да правим допълнително, през втората вълна на пандемията се наложи да помагаме на спешните медици с малкия брой линейки и екипи, с който разполагаме, за транспортиране на болни до лечебните заведения.“

Очаквания за летния сезон

“Засега обстановката е спокойна. Пожарите, възникнали в горския фонд, са малко. Голяма част от туристическите обекти няма да работят в началото на туристическия сезон. Затова сме изготвили план за действие специално за него, отделно имаме и за летния сезон. Вървят по график проверки на обектите, основно се проверяват тези, които ще работят.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53