Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бърнаут и пандемия - как се справят медиците

Снимка: Ройтерс

Кога настъпва професионалното изгаряне и как да се справим с него?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Мария Пишмишева, началник на инфкекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик и носител на наградата на БЛС за борба с пандемията.

“Относно професионалното изгаряне е трудно човек сам да се оценява, по-скоро околните биха оценили. Мисля че лекарите станахме по-тъжни и малко по-самотни ние самите. Може би защото се сблъскваме с болката на хората, може би виждаме повече смърт, отколкото би ни се искало. И искаме в малкото време, когато не сме на работните си места, да се самовъзстановим без външно влияние.“

“За съжаление пандемията беше причина да се обърне внимание на някои специалности, защото нашата работа не е спирала. Имали сме и други епидемии, но такава, като тази, за първи път.

“Системата трябва да осигури спокойствие и увереност на всеки, който иска да се занимава с инфекциозни болести, с реанимация. Нормален начин на живот по отношение на заплащането, възможности за специализация, въвеждането на нови техники не само в големите градове, а и в областните – София, Варна, Пловдив. А и в областните болници, където се поема не малка част от патологията.“

“Системата ни е длъжна с това, че все още не е накарала лекарите, да остават в България и да избират специалности като инфекциозните болести.“


Кадрите

“В Covid болница се лекуват не само в инфекциозно отделение, тъй като болните са много и двете вътрешни отделения са вече Covid отделения. Така че много хора са включени в тази битка.“

“На моменти сме неуверени, че можем още да продължим. В инфекциозно отделение сме петима лекари. Разболяха се двама от колегите, не по едно и също време, но това се отрази изключително на начина на работа. Изключително зле се отразява, ако се разболее някой друг.“

“Всеки знае, че в тези условия не може да има работно време, независимо, че то фигурира на график. Поне в това отношение съм спокойна, че лекарите, сестрите и санитарите, могат във всеки един момент да разчитат на всеки друг свой колега, да остане, да им помогне, да си свърши работата. Сега оцених колко важно е това.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53