Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и българското през фотообектива на Радослав Първанов

Най-големият подарък е да се родиш в България

Снимка: Радослав Първанов, личен архив

Какви ще бъдат кадрите, които ще останат след нас?

Радослав Първанов е млад фотограф, който се е заел да съчетае лицата, традиционното българско облекло и историческите обекти. Той отдава години от живота си за сътворяване на един проект за българина и българката. Завършва образованието си в Лондон и в Германия, но избира да се върне в България.

Радослав Първанов

Радослав Първанов е главен герой в “Нашият ден“

“Намирам се в Пловдив, вчера осъществихме премиерата на третата част на моя авторски проект – “Аз съм българка“.“

Образование

“Исках да получа добра квалификация на необходимото ниво, но винаги с мисълта да се върна. Защото, може би към края на моето средно образование, знаех, че трябва да бъда тук и мястото на младите е тук.

Работата, която трябва да свършим, да бъде насочена към България. Родолюбивата нотка и влечението към корените става още по-силно, когато си откъснат от родината, но винаги съм бил със съзнанието, че мястото ми е тук.

Навън е красиво, навън има много възможности, чужбина е необятна, но истински горди и щастливи можем да бъде само у дома.

Продължава да живее моят девиз – най-големият подарък не е животът, а истинският подарък е да се родиш в България.“


Какво зависи от нас

“Винаги съм смятал, че не просто нещо, а всичко зависи от нас – ние сме суверенът. Но трябва да има малко по-голям интерес от страна на младите хора към това, което се случва на държавно ниво.

Имаме право на избор. Веднъж на четири години или по-често, както е в случая. Трябва да се интересуваме, защото от този процес зависи нашето бъдеще в голяма степен.

Младите винаги трябва да бъдат ангажирани, информирани и ориентирани.“


Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53