Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсерваторията “Рожен“ отново отваря врати за посетители

Националната астрономическа обсерватория “Рожен“
Снимка: Пенчо Маркишки

Националната астрономическа обсерватория “Рожен”, която през настоящата година отбелязва 40 години от своето създаване, отваря врати за посещения на 14 май.

До 31 май дневните посещения, които включват обиколка и беседа в кулата на 2-метровия телескоп, ще се извършват на всеки кръгъл час от 10.00 до 16.00 часа в дните от четвъртък до неделя и при спазване на противоепидемичните мерки. Ще се допускат посетители само със защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, при спазване на физическа дистанция и на групи до 15 човека.

От 2 юни обсерваторията ще е отворена за посещения с традиционното за летния сезон работно време – от 10.00 до 16.00 часа на всеки кръгъл час с почивен ден във вторник. От същата дата в обсерваторията ще се провеждат и нощни наблюдения за посетители.

Вече 40 години НАО “Рожен” продължава да бъде най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа. През последните години,  благодарение на финансирането по Националната пътна карта за научна инфраструктура, в НАО “Рожен” започна интензивно модернизиране и обновяване на апаратурата за астрономически наблюдения.

Сключен е договор за доставка на нов роботизиран 1.5-метров телескоп, който предстои да бъде монтиран през 2022 г.

Като част от инфраструктурата на НАО Рожен ще бъде изградена станция на разпределения панeвропейски радиотелескоп LOFAR, който също е обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2021-2027.

На 40-ата годишнина от създаването на НАО “Рожен” е посветено и участието на Института по астрономия на БАН в предстоящия на 15-16 май ХI Софийски фестивал на науката.


Темата коментира в “Нашият ден“ директорът на Обсерваторията д-р Никола Петров.

“Хората, които искат да ни посетят днес, не са толкова много, но се обаждат такива. Има обаждания от страна на туроператори, които организират екскурзии за ученици.

И този, и следващия месец вече имаме малко заявки.

От 10.00 до 16.00 часа на кръгъл час приемаме хора само за дневни посещения – лекция и беседа. Носете маски с вас, ще направим елементи на ограничение до 15 човека на група – плюс минус един или двама.

Нека се съобразяваме с това. Все пак има въведени мерки и не сме напълно заличили пандемията."

Нощните наблюдения

"Все още през юни няма да има такива, но е възможно. Зависи какви мерки ще има или няма на национално ниво. Очакваме, ако все пак числото на намаляване продължи с коронавирус, много е вероятно още юни да започнем нощни посещения. Като от юни месец само вторник е почивен."

Модернизиране на Националната пътна карта за научна инфраструктура в “Рожен“

"Мина много време, в което обсерваторията беше оставена на разрушение. Последните две-три години започна обновяване като ремонт, вече беше много наложителен. Но най-хубавото е и това, че заедно с тези ремонти имаме възможност и финансирани проекти за изграждане на нова инфраструктура.

Нов телескоп, за който се надяваме, че още тази година ще започнем строежите, до следващата година може би ще имаме нов оптичен телескоп за нощно наблюдение, който да е с диаметър на огледалото си метър и половина, близко до параметри до най-големия телескоп в момента.

Имаме и един много сериозен проект, свързан с изграждането на нискочестотен радиотелескоп. До момента в България нямаме професионален радиотелескоп."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08