Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застъпничеството като форма на социална подкрепа

Снимка: gicj.org

Какво представлява застъпничеството като форма на социална подкрепа, къде и как възниква то? Може ли да бъде част от държавната политика или остава доброволен акт на съпричастност? Превъзхожда ли го самозастъпничеството или го допълва?

Всички действия, които организациите и отделните лица предприемат, за да окажат натиск за промени на дадена политика или поведение на институция или органи на властта с цел да защитят интересите на конкретна личност или група от хора и да съдействат за тяхното най-добро развитие. В този смисъл да помогнем на бездомен човек в квартала ни, който не може да се грижи сам за себе си, да бъде настанен някъде, звънейки многократно на различни телефони и влизайки в контакт със социални служби и администрации, е застъпничество, но да работим за равнопоставеност в трудовото възнаграждение на жените с това на мъжете също е застъпничество, въпреки че касае живота не на един човек, дори не на уязвима група, а горе-долу на половината човечество. Доста различни по своя характер и насоченост могат да бъдат тези действия, дори лобизмът може да бъде разглеждан като част от тях, няма как да ги обхванем всичките. 

Акцентите са върху застъпничеството за хора с увреждания – една социална група, която се нуждае от особена подкрепа, а често не я получава от държавата. 

Застъпничеството за конкретна уязвима група от хора също може да има разнообразни форми – Миряна Сирийски, програмен директор на фондация „Светът на Мария“, подкрепяща хора с интелектуални затруднения, и Валентина Ташкова, граждански активист с много социални каузи, работят в обща посока, но по различни начини. 

За Миряна Сирийски начинът е социалната работа с нейните професионални и етични стандарти. През тази призма застъпничеството е вид социална услуга, упражнявана от дълго време в неправителствения сектор и залегнала вече и в Закона за социалните услуги, която тепърва предстои да бъде развивана така, че да обхване повече хора. Тя обяснява и какво е самозастъпничеството и как не бива да се подценяват способността и правото на хората с интелектуални затруднения да изразяват позиции и да вземат решения, свързани с живота им.  

Чуйте в звуковия файл.

“Всичко, което е нужно, за да триумфира злото, е добрите хора да не правят нищо” – казва ирландският политик Едмънд Бърк преди три века. В тази посока са мислите, но най-вече действията на Валентина Ташкова, граждански активист и борец за няколко каузи, представител на общност „Мостове“. През нейния поглед застъпничеството е следващата крачка след даряването на пари, която един активен гражданин трябва да предприеме. А формата на това застъпничество са разговори с институции и власти, писма, групов натиск. И борбата е не само за хората с увреждания, но и за всички останали. 

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08