Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: Надявам се скоро да има повече кислород за медиите в България

Журналистиката се нуждае от солидарност и сътрудничество

| обновено на 31.05.21 в 11:05
Бойко Станкушев
Снимка: Кирчо Стоичков

Медийната програма за Югоизточна Европа на Фондация „Конрад Аденауер“ и Фондация „Антикорупционен фонд“ организираха семинар на тема: „Подкрепа на независимата журналистика на практика“. Актуална среща на журналисти от цялата страна, организирана в актуално време, в което независимите журналисти са изправени пред различни предизвикателства: силен икономически и политически натиск, съдебни дела, чиято цел е да ги накарат да замълчат, ограничено финансиране и др. Именно тези теми бяха разисквани на семинара, а в „Мрежата“ изводите направи журналистът Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.

Тук на „черното“ се казва, че е „бяло“

"Най-новото е това, което ни съобщи Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в Загреб, Хърватия, а именно, че европейските институции имат готовност и работят вече по една промяна на визията за състоянието на медиите, особено на независимите медии в България и в няколко страни в Източна Европа, главно на Балканите, виждайки, че тук на „черното“ се казва „бяло“, че се увеличават репресиите срещу журналисти… 

Имаше отделна лекция от юридическите експерти на Антикорупционния фонд, посветена точно на това що е SLAPP, как трябва да му се противопоставяме, какво трябва да се прави при опит за атака или вече доказана атака, но това трябва да се координира с нова европейска политика. Няма съмнение, че ще трябва се готвим за един сблъсък, защото очевидно в страните, в които олигарсите управляват, както е в България, те няма толкова лесно да се дадат. И наша мисия е, ако искаме да бъдем свободни граждани, а не само журналисти, и да не оставим смачкани хора след нас, сварени жаби и притеснени момичета и момчета, които искат да ходят някъде навън да работят и да си търсят късмета, да си довършим работата."

Журналистиката се нуждае от солидарност и сътрудничество

"Пред очите ми за тези 30 години десетки колеги бяха смачкани, доведени по побъркване, до глад. Това нещо повече не трябва да се допуска. Аз мисля, че гражданското общество, колкото и да тъпчеше досега на едно място, приспано от една мощна пропагандна машина, почва вече да идентифицира тези проблеми.

Акцентът в работата ни беше върху проблемите на колегите от регионалните медии. Там има феодали, които мачкат и блъскат. Най-грозният казус, който миналата година се появи, бе подхвърлянето на дрога в колата на колегата Димитър Пецов от Силистра. Намериха се честни хора в МВР и Прокуратурата, които доказаха, че дрогата е подхвърлена. Конкретният извършител е заловен, признал си е, но не иска да каже кой му е дал дрогата и го е пратил да свърши тази работа. В провинцията е много страшно и почти половината време на семинара отделихме за запознаване със ситуацията, включително и с конкретни човешки съдби. Имаше 30 души колеги от страната. 

Събрахме на едно място хора с голям опит и такива, които са стигнали вече до голяма популярност като професионалисти и колеги, които работят на регионално ниво, някои от тях също с много значителни постижения в разследващата журналистика, които представиха уникални примери. Цялата тази амалгама от най-различни хора, които свободно общуват помежду си в продължение на два дни и половина, според мен започна да ражда идеи, не само свързани с това как да анализираме диагнозата, но и как да изградим система за самозащита, правна политика и голямата солидарност на високо ниво, както и алтернативни форми на финансиране.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката „Време за наука“ на предаването "Нашият ден", Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18