Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов живот за синагогата във Видин

Снимка: ORF Architects

„Белият лебед на Дунав“ – така са наричали синагогата във Видин, която се намира в непосредствена близост до крепостта Баба Вида. Архитект Ангел Недялков разказва, че когато се приближаваш по поречието на река Дунав от Калафат към Видин, реката става по-широка и това създава илюзията, че синагогата и крепостта Баба Вида плуват във водата. Така се ражда и красивото сравнение с лебедите.

Синагогата е построена през 1894 г. и е втората по големина в страната след тази в София. Но макар и по-малка от тази в столицата, мнозина са смятали сградата за по-красивата от двете. Изградена е по подобие на синагогата в Будапеща, а нейни архитекти са били известните за времето си Фердинанд и Франческо. Синагогата е рожба на доброто в хората и техните усилия да оставят нещо след себе си. Издигната е за около година с дарения на еврейската общност не само във Видин, а от цялата страна.

Съдбата обаче не е благосклонна към красивата сграда. До средата на миналия век функционира като молитвен дом, но след това голяма част от видинските евреи се изселват и тогава отпада необходимостта от наличието на такъв храм. Останалите евреи даряват синагогата на Видинската община, която решава да я използва за съвсем други цели. Превръща я в склад, където са се съхранявали най-различни неща, включително декорите на Видинския театър. Така сградата започва да тъне в разруха и понастоящем от внушителната синагога са останали само развалини.

Днес обаче „Белият лебед на Дунав“ получава нов шанс за живот, но вече няма да бъде молитвен дом. Според еврейската традиция, когато един храм е изгубил функциите си, няма как да бъде възстановен отново. В града вече няма и толкова голяма еврейска общност, затова сградата ще бъде културен център. Средствата са осигурени по Европейска програма. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 8 275 300 лв, от които 7 034 005 лв. са от европейско финансиране, 1 241 295.00 лв. – национално финансиране, както и в допълнение договор за инвестиционен кредит в размер на 1 500 000 лв. Срокът за проектиране е 60 дни, а в рамките на 540 дни трябва да бъдат извършени строителните дейности.

Синагогата се намира в пределите на археологически обект „Антична Бонония“, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Ръководителят на проекта за реставрация арх. Ангел Недялков уверява, че са взети всички необходими мерки нищо да не бъде повредено. Десислава Тодорова, която е заместник-кмет на Видин по европейски политики и инвестиции, вярва, че реставрацията на синагогата ще привлече повече туристи и ще утвърди Видин като дестинация с богато културно наследство. А какъв ще бъде резултатът и ще заблести ли отново „Белият лебед на Дунав“, ще стане ясно след две години.

Цялото интервю с арх. Ангел Недялков и Десислава Тодорова може да чуете в звуковия файл

Снимката е предоставена от Община Видин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18