Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театралният фестивал „Варненско лято“ тази година ще е отново на живо

Визия: Venelin Shurelov
Международният театрален фестивал „Варненско лято“, който миналата година се състоя наесен и премина в дигитален формат заради пандемията, сега се завръща на живо.

29-ото му издание се открива на 30 юни с юбилейния спектакъл„100“, с който Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ отпразнува през април своята 100-годишнина. В представлението участват всички актьори от трупата на театъра, а постановката е на режисьора Боян Иванов.

Сред специалните фестивални събития е представянето на документалната книга „Тя, Цветана Манева“ с автори Георги Тошев и Яна Борисова. Събитието ще бъде придружено от концерт на пианиста Милен Кукошаров и Кристиян Велчев (виолончело).

Международната селекция на фестивала се открива с атрактивния вертикален танц на нидерландската компания AIRA на фасадата на Фестивалния и конгресен център, като към нея специално ще се включат музикантите „Керана и космонавтите“. „Полетът“ отбелязва 20-годишното сътрудничество на Варна и Дордрехт и се осъществява съвместно с Посолството на Кралство Нидерландия.
Програма „Интермецо“, която се организира съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято“, представя едни от най-добрите фламенко танцьори от прочутата
компания „Фламенко балет Барселона“, водени от Давид Гутиерес, в неговия спектакъл „Фламенко: Възраждане“.

По традиция фестивалът включва и прожекция от афиша на National Theatre Live, представящ на кино екран най-доброто от британския театър. Тази година зрителите ще могат да видят филмовата звезда Джеймс Макавой на театрална сцена в спектакъла „Сирано“ – оригинална съвременна интерпретация на пиесата от XIX век на Едмон Ростан, с много рап, бийтбокс ритми и поезия.

Финалът на театралния празник е на 12 юли в Археологическия музей, където ще бъде представена за първи път фестивалната продукция „Портрети на неизвестното“. Тя обединява трима от най-изявените творци в българския театър – Явор Гърдев, Петър Дундаков и Венелин Щурелов, в музикално-драматичен и визуален пърформанс за човека, изправен пред загадките на необятния космос и собствения микрокосмос.

Фестивалната програма, която включва 15 спектакъла и специални събития, представи подробно в „Артефир“ театроведът доц. д-р Асен Терзиев, главен координатор на фестивала „Варненско лято“. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30