Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С почит към пианиста проф. д-р Ростислав Йовчев – вдъхновения артист и любим учител

Снимка: rostislavyovchev.blogspot.com

На 14 юли 2021 г. обичаният от колеги, приятели и студенти български пианист, педагог, музикален критик и общественик проф. д-р Ростислав Йовчев щеше да навърши 60 години, но ни напусна преждевременно на 29 юни, броени дни преди своя юбилей. Неговият клавирен изпълнителски стил притежава подчертана виртуозност, гъвкавост и релефност на интонационния рисунък, яркост на динамическите нюанси и задълбочено вникване в музикалната драматургия на конкретната творба, както и във философията и естетиката на изпълнявания автор.

Роден през 1961 г. в София, Ростислав Йовчев започва да свири на пиано на 6-годишна възраст, а негов първи учител е Маргарита Хлебарова. След това музикалната му дарба продължава своето развитие в Националното музикално училище „Любомир Пипков” в София под опитното ръководство на Людмила Стоянова, а първият му успех на голямата сцена идва през 1980 г., когато става лауреат на Националния конкурс „Светослав Обретенов” в Провадия. В следващите години Ростислав Йовчев се утвърждава като един от ярките апологети на творчеството на българските композитори, както класици, така и на съвременните автори.

Концерт на Ростислав Йовчев в Балабановата къща
Освен от конкурса „Светослав Обретенов”, Ростислав Йовчев е носител на още редица престижни награди и отличия, сред които: трета награда от Международния конкурс в Салерно, Италия 1981, първа награда и наградата на Съюза на българските композитори от Националния конкурс „Карол Шимановски” 1982, трета награда от Международния конкурс „Пилар Байона” в Испания 1983 и единствената награда от конкурса за най-добро изпълнение на испанска музика в Сантяго де Компостела 1984 г. През същата година той се дипломира в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, като студент на големия български пианист проф. Атанас Куртев, а след това завършва и неговия двугодишен майсторски клас. През 1992-93 прави специализация по пиано в Кралската консерватория в Брюксел в областта на клавирния концерт, камерната музика и акомпанимент на соловата песен.

Като солов и камерен изпълнител Ростислав Йовчев активно концертира в цяла Европа, а също така в Южна Корея и Тунис. Участва в някои от най-престижните музикални фестивали в България като: „Салон на изкуствата”, „Софийски музикални седмици”, „Варненско лято”, „Надежди, таланти, майстори”, „Дни на музиката в Балабановата къща” и „Аполония”, както и на престижния фестивал „Музикалният октомври в Картаген” – Тунис. Реализира записи за радио София, Варшава, Берлин и Сарагоса. Води редица майсторски класове в България, Румъния, Турция, Италия, Великобритания, Южна Корея, Тунис и Съединените щати. Между 2002 – 2004 г. е преподавател по пиано и във Висшия музикален институт в град Сус – Тунис. Бил е в клавирното жури на националните конкурси „Светослав Обретенов”, „Класика и съвременност”, „Лист-Барток”, „Андрей Стоянов”, „Велики учители” и други. Носител е и на приза „Кристална лира” за 2011 г. в двете категории „Инструменталисти” и „Музикална критика”.

Стиловият репертоар на Ростислав Йовчев е с изключително широк диапазон – от предкласическата до съвременната музика. Една от ярките характеристики на концертите му е тяхната тематична насоченост, посветена на конкретни автори или музикални епохи. Програмите му често включват рядко изпълнявани творби на известни или по-малко познати композитори, както и премиери на нови произведения, много от които са посветени на него. Той е и един от малцината български изпълнители, осъществили интегрално изпълнение на клавирните концерти на Бетовен на българска сцена. Това става в периода 2006-2008, а сценични партньори на Ростислав Йовчев са музикантите от Шуменска филхармония.
Ростислав Йовчев, солист на Плевенска филхармония
Проф. д-р Ростислав Йовчев е и дългогодишен преподавател по пиано в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, а между 2008 – 2020 г. е и завеждащ катедрата по пиано в Теоретичния факултет. Неговите приятели, колеги и студенти ще го помнят не само като превъзходен пианист, задълбочен професионалист и музикант с фина чувствителност към стиловата характеристика на изпълняваната музика, но преди всичко с неговото голямо сърце и душа на прекрасен човек, готов винаги и във всичко да подаде ръка на всеки, който търси неговото съдействие.

Екипът на редакция „Класическа музика” отдава своята почит и поклон към личността и изпълнителското творчество на проф. д-р Ростислав Йовчев в предаването „Музикалните вечери“ на програма „Христо Ботев” в петък, 16 юли, от 19.30 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30