Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незабравимо лято за българчета от чужбина

Елена Павлова (вляво) и Венета Гаврилова
Снимка: БНР

За децата от български произход, които се раждат или живеят в чужбина, лятото е времето да се запознаят или отново да се срещнат с роднините си в България, да се порадват на слънцето и морето, на бабините мекички, на плодовете от двора… Но това е и времето да научат на място и чрез собствените си преживявания за историята, традициите, природата, културата на родината ни. Има ли обаче организирани  такива летни занимания. Този въпрос ни отведе до две инициативи, отговарящи на идеята за обогатяващо, смислено и пълноценно прекарване на ваканцията в България.

„Моето българско лято“ е идея на Елена Павлова, за която тя се готви от няколко години. Нейните собствени деца израстват в две европейски страни и тя търси начини да запази връзката им с България. Когато споделя желанието си да организира летен лагер с образователни занимания, се оказва, че много родители имат желание да предоставят на децата си тъкмо такава ваканция. Занимания по български език, походи в Балкана, до исторически места,  етнографски резервати и занаятчийски работилници, разпознаване на билки и дървета, дори предене с хурка и вретено… това засега е програмата, но идеите се умножават. Родители на по-малки деца предлагат да има групи за деца и майки, българчета искат да си доведат приятелчета от чужбина… Това обаче предстои, надява се Елена, както и редуване на местата, в които ще бъдат лагерите, за да могат децата да видят различни краища от България. Засега е важно как ще мине „премиерата“, защото това лято е началото.

„Аз съм българче“ е лятно училище с непрекъснат 7-годишен опит. Пепа Чавдарова и семейството ѝ го организират в родната Копривщица, защото смятат, че всеки трябва да направи нещо добро за родното си място. Идеята първоначално е по-скоро социално насочена. Събират се заедно деца от семейства с различни възможности, които чрез общи занимания и преживявания се научават да споделят и разбират другия, запознават се с историята в място, богато със спомени, опитват различни дейности под напътствията на местни занаятчии. Постепенно към децата от страната се присъединяват и българчета от чужбина. Капацитетът на лагера е ограничен, а дейността му се осъществява от доброволци с различни професии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етноклиентелизмът у нас и по света

Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..

публикувано на 13.12.24 в 09:24
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15