Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превръща ли се Витоша във “Витошка“ – как да разбираме планината

Снимка: БГНЕС

Трябва ли да се забрани достъпът на автомобили по планината и какво е състоянието на инфраструктурата на парк “Витоша“?

Темата коментира в “Нашият ден“ Йордан Рангелов, член на УС на „Сдружение за развитие на ски зона Витоша“:

“Достъпът на автомобили през празничните дни трябва да е силно ограничен. Поради недостатъчен градски транспорт хората се ориентират към автомобилите си, за да се качат в планината."


Лифтовете

"На какъвто и интервал да вървят автобусите няма да могат да поемат целия поток от хора, които искат да посетят планината. Продължавам да твърдя, че българската държава не се интересува от проблема с лифтовете. Или се интересува, колкото да се каже, че се работи по въпроса.

Непрекъснато обикаляме по различни институции с идеята да обясним нашето виждане за въжените линии, но засега не сме постигнали нищо. Има тотално разминаване между това, което според нас е полезно за хората, и желанието на държавата да направи нещо.

Изработихме предложение и становище за промени в Плана за управление на Витоша в точките, които според нас стопират развитието на въжените линии.

Категорично казваме, че не желаем да се строят хотели и жилищни комплекси на територията на парк “Витоша“, но искаме да се изградят необходимите спортни съоръжения  и помещения за съхраняване на техниката, която ги обслужва.

Срещнахме се с господин Здравко Здравков, който е главен архитект на София. Всички са запознати с това предложение – казват, да, добре, но реално не се прави нищо, за да се случи това.

Разговаряхме за всичките лифтове, които в близкото минало извеждаха хората в планината.

Тяхната идея е Княжевският лифт да бъде построен единствено и само в трасето, което ние го знаем. Изразихме нашето мнение, че това е лошо решение, защото, слизайки на Копитото, хората имат малки възможности."

Чуйте Йордан Рангелов в звуковия файл.

Симки:  БГНЕС, park-vitosha.org

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35

РИОСВ-Хасково с инициативата "Планета срещу пластмаса" за Деня на Земята

На 22 април, когато се отбелязва Международният ден на Земята, РИОСВ-Хасково обедини усилията си с различни организации за провеждането на поредица събития. Петя Дичева от РИОСВ разкри подробности за програмата. В самия ден на Земята – 22 април РИОСВ-Хасково, съвместно с Народно читалище "Марица - 2008" с. Райново, организира  почистване на..

обновено на 22.04.24 в 10:32