Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева:

Не видяхме съдържателно визиите за реформа в изтеклите предизборни кампании

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

46-ият парламент приключи работата си. Второто служебно правителство до голяма степен повтори кадровия състав на старото.

За първи път българите ще гласуват и за президент и вицепрезидент, и на парламентарни избори. Много наблюдатели прогнозират, че ситуацията в парламента ще бъде подобна и след третия вот.

Какво не направиха политическите партии и коалиции?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Ваня Нушева, която счита, че липсва цялостна визия за реформа в отделните ресори.

“По какъв начин всяка една от политическите сили дефинира детайлите при изпълнението на приоритетите. Това обстоятелство не успяхме да видим в процеса на обсъждането на евентуално взаимодействие между политическите партии.

И в процеса на обсъждане на това кои лица персонално биха могли да реализират тези приоритети.

Когато говорим за определена реформа, тя трябва да има съответните параметри, детайли, които да представят съдържанието на тази реформа.

Тук опираме до ключовия въпрос – дали политическите партии през последните няколко изборни кампании, които провеждат, разработват свои детайлни съдържателни програми по отношение на тяхната визия за управлението на страната. Съществен дефицит и по време на предизборната кампания във връзка с изборите през април, и по време на тази през юли.


Когато имаме едни пределно общо дефинирани послания, без да се навлиза в същината на проблемите, партиите се оказаха в ситуация, в която преговарят, но отново се плъзгат по повърхността на проблемите, без да навлизат в детайлите.

Какво означава съдържанието на думите “съдебна реформа“?! Кои да са приоритетите в нея, как да бъдат извършени?

Какво означава “реформа в системата на здравеопазването“?! Дали тя се отнася до начина на финансиране, дали до промяна в начина на функциониране на Здравната каса или на здравно-осигурителния модел.

Дали различните политически партии имат една и съща визия за това дали да имаме една здравно-осигурителна каса или демонополизация.

По какъв начин ще се финансират отделните аспекти на системата на здравеопазването? Виждате колко много детайли възникват, когато говорим за общото понятие “реформа“.

Чуйте Ваня Нушева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08