Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Шекспир зад храстите"

Снимка: личен архив

В новата българска култура няма толкова разноталантлив творец като Светла Георгиева. Тя е писател, поет, преводач, художник, композитор, бард. "Шекспир зад храстите" е заглавието на новия ѝ сборник с разкази. 

"Като акварелна рисунка, в която цветовете се смесват помежду си до безкрайни нюанси, в разказите на Светла Георгиева пигментите на живота преливат един в друг – ярки или деликатни, ефирни или плътни – и така рисуват вълнуващ пейзаж. В пътуването през този пейзаж читателят ще срещне усмивки, тъга, мъдрост, лудории, дълбини и висини. И ще си тръгне от тези разкази стоплен и пречистен." Така определят сборника от издателство Жанет 45.

Светла Георгиева завършва Художествената академия в София – специалност „Графика“. Има 21 самостоятелни изложби и редица колективни изложби в България и чужбина. Нейни творби са собственост на галерии и частни колекции у нас и в чужбина. Работи в областта на графиката и графичния дизайн, стенописа, мозайката, илюстрацията. Има специализации в Лондон и Париж. По покана на Полския институт в София съставя и изпълнява в различни градове рецитал от свои песни по стихове на полската нобелистка Вислава Шимборска. Песните са записани в музикалния албум „Лястовиче сърце“ (1997). Носител на награди в редица фестивали на авторската песен в България.

През 2002-2005 г. е преподавател във Висшето училище за изкуства в гр. Сус, Тунис. Автор е на компактдиск със свои балади, на музикалния албум „Птеродактил“ (2009) и на стихосбирките: „Вълчица в храма“ (1997), „Недоизпито море“ (2001), „Звезди и плевели“ (2005), „Петдесетият етаж на Шанхай“ (2014). Сборник от нейни разкази в превод на английски е издаден през 2012 г. През същата година участва в двумесечна международна писателска програма в Шанхай.

Произведенията ѝ са превеждани на английски, полски, сръбски, италиански и китайски езици. Белетристичната ѝ книга „Разкази за вчера и други места“ (2015) е номинирана за Литературната награда на Балканските народи за 2015 г. Лауреат е на международния конкурс за разказ, организиран от Форума на жените от Средиземноморието. Член на Европейския културен парламент и на Българската секция на ПЕН-центъра. Живее и работи в София.


Снимки – изд. Жанет 45 и личен архив на Светла Георгиева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58