Известна е силата на брациговските майстори-строители и изкуството на реставрацията с древни корени в града. Ще се възроди ли школата за реставратори в Брацигово?
Темата коментира в “Нашият ден“ арх. и общински съветник Младен Китов.
“Школата за реставрация е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство, в която екип от реставратори, начело с арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова, предложихме на един форум, който се проведе в Брацигово през септември, посветен на опазване на културното наследство, една концепция за създаване на школа за архитектурно-строителна реставрации.
Всички участници във форума се обединиха около това, че има липса на кадри в сферата на реставрацията.
По данни на Националния институт за културно наследство, мисля, че са около 40 хил., от които не всички са детайлно разработени и не всичките имат режим на опазване.
Националната школа, която искаме да създадем, ще реши проблема с липсата на кадри в целия диапазон на процеса."
В рамките на тридневния форум подготвихме един меморандум за сътрудничество.
"Разполагаме с изключително добра база, която не се ползва от няколко години, бившият Строителен техникум, който съществува от 1912 г. първоначално като Дърводелска образцова гимназия и постепенно се разраства. Имаме и читалище, което е страхотно и като архитектура.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Историята на храма в село Брест можете да чуете от разказа на Венета Йочева, читалищен деец и общественик в “Нашият ден“
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg