Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови клонове на Научното дружество на българистите в Република Молдова

Дружеството е създадено през 1994 г. от потомци на българските преселници в Бесарабия, изявени българисти, краеведи, журналисти, хора на изкуството. Към него действа и Българско неделно училище. Историята на бесарабските българи през различните периоди и в различни държавни и политически системи, говорите на българските общности, запазили архаични особености на диалектите от прародината, фолклорът и обичаите, съвременното творчество, родовата памет, образованието на младите и отстояването на народността са посоките, в които работят членовете и последователите му. Сред основните ангажименти на българските родолюбци е опазването и реставрирането на паметници на българи с голям принос към обществото, както и на наши национални герои като Христо Ботев. Дружеството издава книги – научни, художествени, родови истории и др. В последно време специално внимание се обръща на ветераните на родолюбивото българско население, за да се съхранят техните разкази и спомени за възраждането на интереса и връзката с корените и местните културни традиции. Стремеж от последните години е дейността на Дружеството да се отваря към по-широк кръг от хора, да се привличат съмишленици от всички възрасти и с различни интереси. За да развива дейността си, Научното дружество на българистите в Молдова разчита на финансиране чрез спечелени проекти на държавни институции в България, търсят се и местни средства.

Благодарение на Програмата на Министерството на външните работи за подкрепа на организации на българските общности наскоро бяха открити четири нови филиала на Дружеството. В Твърдица, Тараклия и Кортен те се намират в обществените библиотеки, където ще имат възможност да работят местните краеведи и всички интересуващи се от историята и културата на бесарабските българи. Четвъртият е към Теоретичния лицей на гр. Твърдица, за да бъдат привлечени към изследователска дейност младите хора. Филиалите са снабдени с модерна техника, улесняваща комуникацията и достъпа до информация. Иван Думника, председател на управителния съвет на Дружеството, е доктор на историческите науки към Великотърновския университет и работи в Центъра по етнология на Института за културното наследство към Академията на науките на Република Молдова. В Рубриката „Всичко за образованието“ той представя дейността на Дружеството и новите придобивки. За първите години и опита на своето поколение разказва проф. Николай Червенков, първи председател, а в момента почетен председател на Научното дружество на българистите в Република Молдова.

Снимки – Научно дружество на българистите в Република Молдова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етноклиентелизмът у нас и по света

Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..

публикувано на 13.12.24 в 09:24
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15