Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова монография на Иван Христов

Иван Христов – поет, литературовед от БАН и музикант, издаде втората си монография след "Кръгът "Стрелец" и идеята за родното".

"Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността" изследва темите, посочени в заглавието, през литературната ни традиция. Авторът интерпретира модернизма у нас от появата му, през превръщането му в традиция, като стига дори до съвременни литературни явления като постмодернизма.

Иван Христов анализира процесите, разглежда модернизма не статично, проследявайки развитието му, а като динамика. Както четем в анотацията: 

"За фокус на изследването е избран българският литературен модернизъм в съпоставителен анализ с няколко важни за идентичността понятия, а именно – родното, женското, чуждото, медиите, социалистическия реализъм, българския литературен постмодернизъм“. 

Повече подробности около акцентите в монографията и откритията в нея можете да научите от интервюто със самия автор Иван Христов.

Иван Христов (1978) още с първата си стихосбирка "Сбогом, деветнайсти век" получава наградата за поетичен дебют в Националния конкурс "Южна пролет". Следващата е "Бдин" (2004), за която получава Националната литературна награда "Светлоструй". Заедно с писателите Петър Чухов и Емануил А. Видински и преводачката Анджела Родел, етномузиколог, основава групата "Гологан" и издава музикалния албум "Опит за запомняне". Иван Христов е защитил докторат в Институт за литература към БАН. Автор е на изследването "Кръгът "Стрелец" и идеята за родното" (2009).

Снимки – БНР, ИЦ "Боян Пенев"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05