Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полина Герасимова: "Музико" превръща децата в магьосници

"Музико" – музикален инструмент, разработен приоритетно за незрящи и глухи деца

"Музико" е музикален инструмент, разработен за деца, с приоритет за деца с увреждания. Уникалната му архитектура следва нуждите на незрящи деца, а технологичните му решения трансформират звук в светлина специално за глухи деца. Проектиран е с цел да даде възможност на деца да свирят заедно и едновременно, използвайки наличните си сетива. Основната му идея е да не разделя децата по тип увреждане.

Всички получават общ старт – една и съща позиция, употреба без допир и една и съща възможност да свирят на пиано, барабани или създават ритъм. Инфрачервени сензори засичат движенията на ръцете им, когато са поставени на съответното място и генерират едновременно звук и светлина. Незрящо дете може да чуе мелодията, която създава, а срещу него дете с увреден слух вижда визуалното изображение в цвят и светлина. Специално създаден за целта светлинен метроном помага на децата, които използват различни сетива, свирейки едновременно, да се ориентират в процеса. За да могат да свирят заедно, създава нов иновативен подход за употреба, поставяйки познатите им досега методи за опознаване на света на втори план – при слепите – допир, при глухите – вибрация и създава среда, която работи за тях, абсолютно съобразена с размера и позицията на тялото им, скоростта на движение на ръката и умението за ориентация в тъмно или тихо пространство. 

Публичното представяне на "Музико" е на 26 ноември от 11.00 ч. в "Музейко", с изпълнение на песента "Камбаните" на група P.I.F. Те избират именно нея заради емблематичния ѝ текст: "Почувствай камбаните, погледай вятъра, послушай звездите…” След като децата сами опитат да посвирят, "Музейко" предоставя и възможността да разгледат целия музей. 

Събитието е със свободен вход и с предварително записване.

Предстои да бъдат изработени още два подобрени инструмента, които ще се дарят на съответните училища за деца с увреждания. Създателите на инструмента планират да споделят разработката си със свободен достъп. Екипът ще продължи да работи с някои деца, с които заедно ще проследят развитието на музикалното им възприятие, използвайки "Музико".

Основната идея за инструмента е на визуалната артистка Полина Герасимова, която споделя: 

"Създадох "Музико" като музикалния приятел на децата. Идеята да бъде използван от деца с увреждания не е моя. Тя беше създадена от колективната енергия по време на срещите ми с децата на изложбата "Изкуство с увреждания“. Това не е професионален музикален инструмент, с който да станеш виртуозен пианист. "Музико" е приятелят, който е седнал с тях на земята, който не се интересува от тяхното увреждане, защото всеки тон е цвят, звук и светлина. Той е този, който ще покани и трети, с когото заедно да се забавляват, да се учат и да си помагат. "Музико" превръща децата в магьосници, защото те могат да свирят без допир и защото пространството работи за тях. Той създава светлина и цвят от звук; ритъм и звук от светлина и цвят, но най-важни са именно децата, защото техните движения задействат магията.” 

Чуйте повече от звуковия файл.

Идея, създаване на прототип, графична среда и продукт: Полина Герасимова
Софтуер и хардуер: инженер Ивайло Миленков
Сглобяване, електрическа инсталация и лед осветление: Виктор Герасимов
Музика и звуци: Иван Велков, Димо Стоянов, Мартин Профиров
Възглавници: Ваня Герасимова

Снимка – muziko.org

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на португалското класическо кино

Започнаха Дните на португалското класическо кино.  Програмата е съставена от Българската национална филмотека и Португалската филмотека – Музей на киното.  Ще бъдат показани 6 португалски филма от 40-те до 80-те години на миналия век. Класическите заглавия са дигитално реставрирани с помощта на най-новите технологии, с които разполага..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Обявяват "Рицар на книгата" в Световния ден на книгата и авторското право

Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от..

публикувано на 23.04.24 в 16:24

Ралица Генчева чете благотворително в Световния ден на книгата и авторското право

Днес (23 април) в Световния ден на книгата и авторското право Ралица Генчева ще чете свои произведения. 20% от приходите от всички продадени книги ще бъдат насочени за каузата на Борко и Джони – две момчета, които се борят с аутизъм. Тя ще представи и някои от своите книги, сред които "Азбука на любовта", "Нагоре към себе си", "Този път, за да ме..

публикувано на 23.04.24 в 15:35

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59