Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект – знаем ли докъде искаме да стигнем?

| обновено на 24.01.23 в 12:30
Снимка: Pixabay

Ще се увеличи ли безработицата от използването на изкуствен интелект? Наше ли e богатството, създадено от машините, и как да определим какво е хуманното отношение към изкуствения интелект?

“Мисля, че през употребата на продукта на Open AI – ChatGPT най-добре можем да илюстрираме в кои професии още тази година биха могли да си сътрудничат хората, ангажирани в тях с изкуствения интелект, те да бъдат трансформирани, а по-късно някои от специалистите да бъдат намалени като ангажимент.

Open AI пусна своя продукт в началото на декември. Буквално за месец и половина виждам огромно влияние в множество сектори.

Някои училища в САЩ се опитаха да забранят употребата му в училище, тъй като учениците решават математически задачи, правят програмиране на задачи чрез него, а също и пишат прекрасни есета.

Образователната система е сериозно предизвикана и ще преживее трансформация, тъй като този казус се разгледа доста и се проведоха много дискусии, и се стигна до извода, че не може да се забрани продуктът, тъй като, ако те могат да ограничат употребата на смарт телефони и компютри в училище, вкъщи няма кой да прави надзор и затова решиха да помолят учениците да са достатъчно етични да споделят, че са ползвали това като инструмент и да се учат, съвместно с изкуствения интелект“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Мариана Тодорова, футуролог и доцент в института по Философия и социология към БАН, и допълва:

“Това само илюстрира, че в професии като редактор и хората, които пишат съдържание, чисто информационно биха могли да бъдат доста редуцирани, защото, задавайки каквато и да е тема в този инструмент, ще видиш, че той работи в няколко стъпки по-напред от google.

Хората, които пишат съдържание, без това да е много задълбочено и да има изискване към множество критични гледни точки, моментално могат да бъдат намалени – Google. Facebook и Amazon отдавна ползват алгоритми за генериране на съдържание, но тук вече е следващата стъпка."

“Това все още е тесен изкуствен интелект, който решава задачи в едно поле, не може да разсъждава, няма съзнание и не може да ни замени.

Много компании, които се занимават CR, са пробвали вече изкуствен интелект, включително и продукта за подбор на кадри. Собствениците на компаниите са доволни от направената селекция“, посочва още тя.

Д-р Мариана Тодорова

Знаем ли докъде искаме да стигнем?

“Тук е много важно да се каже докъде искаме да се стигне, ако преследваме ефективност, ако премахнем рутинните дейности, които обременяват хората или тежкия физически труд чрез роботизация и автоматизация... Ще бъдат ли готови държавите да осигурят програми за преквалифициране, да намерят програми, които да дават възможност на хората да получават доходи извън труда си“, пита тя и подчертава:

Големият дебат е в каква степен да ползваме изкуствения интелект. Нека технологията помага в редица сфери. На първо място, това е медицината, може да се диагностицира рак на кожата в много ранен етап например. Може да се прогнозира с пет години напред дали човек е склонен да развие подобно заболяване.

Сателити, които са разположени в близката атмосфера и заснемат реколтата за пшеница и царевица, могат да прогнозират до шест месеца – какъв ще бъде добивът и ще има ли засушаване.

Също така може да служи за изработка на климатични модели и за откриване на нови галактики. Изкуственият интелект е изключително добър и в откриване на нови формули за лекарствата“, посочва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53