Проф. Ингеборг Братоева-Даракчиева получи тазгодишната награда за оперативна критика на Съюза на филмовите дейци, както и наградата "Златен век" за принос в българската култура.
"В момента сме във вихъра на големи промени и в киноиндустрията и в света, в който живеем. – казва тя – Европейското кино, особено след Втората световна война, се опитва да бъде изкуство, има европейски фондове, които и до днес подържат това схващане. Нещата отиват натам да има изкуство на движещото се изображение, не само кино. Вече има аудио-визуален фолклор в интернет. Въпросът е каква част от това е изкуство?
Миналата и тази година бях поканена да бъда част от журито на наградите "Златен глобус" и там имаше прекрасни антиполитически коректни малки филми. В крайна сметка обаче наградите бяха присъдени не на прекрасни малки филми, а на големите индустриални продукти. Тълкувам това или като лобизъм или като факт, че днес се оценяват високобюджетни продукции и малките революционни филми остават извън интереса на критиците.
В киното днес, повече в Холивуд, но и в Европа, се налагат цензурни ограничения. Политически-коректно толериране на творби и хора. Ако съвременното българско кино иска да получава награди на някакви международни фестивали също му се налага да се съобразява с тази тенденция. В недоумение съм защо българските филми не кандидатстват за "Златен глобус" например. Никога няма да бъде награден български филм, който имитира холивудско кино. Трябва да правим български филми, оригинални. Няма смисъл да се правим на част от американската филмова индустрия."
Ингеборг Братоева-Даракчиева е професор в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата при БАН. Тя е преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" и в СУ "Св. Климент Охридски". Член е на Международната организация на филмовите критици ФИПРЕССИ.
Снимка: ФС на Ингеборг Братоева-ДаракчиеваДействителността - тя е главен герой на милиони филми. Ако погледнем към програмата на 29-ия София филм фест тя отново няма да изневери на себе си. На документалното кино отдавна не са му достатъчни само едно интересно събитие или една интересна личност, та дори представяне на социален проблем. Сякаш всички теми са вече експлоатирани, визуалните..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл – "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Пиесата на известния британски драматург е писана през 2015 година и сега оживява за първи път на българска сцена в постановка на режисьора Боян Иванов, който е работил по превода на Любов Костова...
П етима млади графици от Пловдив представят днес селекция от произведенията си в първата графична галерия в града под тепетата "Абрис". Младите пловдивски художници са се обединили в група, която са нарекли "Три Шест Пет". Графиките могат да бъдат видени до 24 март. Трима млади мъже и две дами, които са завършили заедно Академията за музикално,..
В редакция "Хумор и сатира" се стремим умовете ни да са хладни, а вицовете – горещи, сиреч съвсем нови. От друга страна, наясно сме със силата на старите вицове в определени моменти и според ситуацията не се колебаем да ги използваме. Тази седмица ситуацията бе такава, че стар виц ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, но освен него, можете..
Изложбата "Между карикатурите на Милко Диков (1930-2023)" на "Шипка" 6, може да се види до 26 март. Милко Диков е сред най-награждаваните ни карикатуристи, работи в областта на политическата, семейната и еротичната карикатура. "Естетиката на неговата рисунка е много особена – казва проф. Анри Кулев – Първо, той е категоричен график – дали това,..
Изложба в памет на художника Здравко Батембергски, организирана от неговата внучка Ирена Милянкова, ще се открие тази вечер от 18:30 ч. на бул. "Черни..
Темата на редактора тази сутрин е "Стенопис в дивото" или THE RURAL MURALS PROJECT – независим проект на художника Кром Багелски, който той осъществява в..
На 23 март се навършват 100 години от рождението на любимия български тенор от втората половина на ХХ век – Никола Николов. В предаването на 15 март в негова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg