Световният ден на състраданието се превръща винаги в повод за размисли и инициативи по цял свят. Този ден е посветен на идеите за мир, любов и разбирателство, вдъхновявайки хората да се обединят в доброто и да подкрепят благотворителни инициативи.
Една от тези инициативи се осъществява в Обединеното Кралство, където българската общност има амбицията да построи свой собствен български православен храм в Лондон. Тази идея се осъществява с много страст и ангажимент от страна на свещеника Добромир Димитров и множество други хора, които са се обединили зад този проект.
По неговите думи в чужбина, където хората се изправят пред нови предизвикателства и търсят своята идентичност, вярата може да играе важна роля. Със сигурност, със сътресения в живота, мнозина се обръщат към Бога и търсят духовно утешение.
Именно оттам според свещеника идва идеята за необходимостта от място, където българската общност в Лондон може да се събира и да изразява своята вяра.
Сградата, в която се намира българското посолство в Лондон, e в класическия квартал на града и е част от богатата история на мястото. Идеята да се превърне тази класическа сграда в православен храм е забележителна, като целта е да се запази традицията на старите български храмове в Плиска, Велико Търново и Преслав. Неотдавна стартиралите проекти за изграждане на писан купол в сградата със сигурност добавят уникален характер на бъдещия храм.
Инициативата за строежа на български православен храм в Лондон е пример за обединение и ангажимент в името на вярата и културното наследство на българската общност в чужбина. Всички ние можем да се вдъхновим от такива усилия за по-добро бъдеще.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg