Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

Нина Цанева и Красимир Каракачанов
Снимка: БНР

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов, историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО.

В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да бъде яхнат от случайно попаднали във властта хора."

По думите на Каракачанов НАТО и ЕС могат да бъдат средство за постигане на националния идеал, но не могат да бъдат основен приоритет на страната. Империите имат големи интереси, а по-малките държави трябва да мислят за това как се вписват в "сблъсъка между титаните", смята гостът.

Каракачанов коментира състоянието на българската армия, която години наред е ограбвана от властимащите.

Разговорът се прехвърля в сферата на образованието, което, според историка, е редно да върви ръка за ръка с възпитанието в патриотизъм, а историческото познание е средство срещу нихилизма и обезверяването в обществото. Каракачанов цитира обединителя на Германия Бисмарк: "Войната се решава в класната стая."

Гостът изтъква, че след Освобождението България напредва с изключително бързи темпове именно защото българите се образоват усилено по време на Възраждането. Грамотността е в основата на успешното развитие, по думите на Каракачанов.

Политикът коментира неофициалната визита на президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска в България.

В края на разговора става дума за книгата на Каракачанов, озаглавена Книга "ВМРО – история на една борба", която, по думите на автора, говори за героизъм и доблест.

Къде намираме тези ценности днес? Според Каракачанов отговорът на този въпрос трябва да бъде търсен в образователната система. Едно дете трябва да бъде научено кое е добро, кое е лошо, кое е справедливо за родината му, рода му и родителите му, заявява Каракачанов.

Чуйте разговора в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30