Село Семчиново се намира в община Септември, разположено е в полите на Родопите и в него живеят над 2 хиляди човека.
Землището на селото е било обитавано още през праисторическата епоха. Изобилстват следи от стари тракийски селища и могили. Открити са следи от две средновековни крепости. Семчиново е било старо средновековно селище със значение на град в полите на родопския връх Милеви скали.
За първи път селото се споменава през 1189 г. в писмо на испанския рицар дон Алвизо дел Гренада, участвал в армията на венецианците в Третия кръстоносен поход от 1189-1190 г. В писмото, адресирано до любимата му в Испания, дон Алвизо пише: "На връщане за града на Филипа (Пловдив), минахме през едни села, които наричат Добролонг и Яворово, дето водата е сладка и пресладка, но край тях лозя не видяхме, така както ги бяхме видели при Семчинград (село Семчиново), които дават вино черно и гъсто като смола, черно като виното в Гренада. От това вино пихме без мяра в паници, котли и делви...".
Писмата на испанския рицар се съхранява в архива на италианския манастир "Санта Мария дел Соренто" в Монтевидео, близо до Флоренция.
В миналото хората в Семчиново се занимавали с варджийство, дърводелство и земеделие. Селото било едно от просветните огнища в региона. В 1820 г. е била построена черквата "Св. Богородица", а първото училище било в черковните стаи около 1860 г. Местното читалище "Напредък" е създадено през 1908.
В днешни дни селото все още има училище, което е обединено и носи името на Христо Ботев. Има и целодневна детска градина.
Още за миналото и настоящето на Семчиново и неговите жители – в звуковия файл.
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg